top of page

YÜZE UYGULANAN DİĞER İŞLEMLER

Yüze uygulanan diğer estetik işlemler dudak estetiği, gülüş estetiği,alın ve kaş estetiği,çene estetiği, çiğneme kası estetiği,gıdı estetiği olarak sıralanabilir.Bu tedaviler hastanın şikayetine göre tek başına uygulanabildiği gibi diğer cerrahilerle veya cerrahi olmayan işlemler de uygulanabilir.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

DUDAK ÇEVRESİ ESTETİĞİ

 

Dudak çevresinde en sık karşılaşılan sorunlar dudak hacim ve şeklinin yeterli olmaması, dudak çevresinde kırışıklıklar, yaşla birlikte burun dudak mesafesinin artması  olarak sayılabilr. 

 

Dudak volümünün artırılmasında en sık kullanılan yöntemler dolgu maddeleri veya yağ enjeksiyonlarıdır. Dolgu maddeleri kalıcı veya geçici olabilir. Kalıcı dolgu materyalleri istenmeyen sonuçları bakımından pek fazla tercih edilmemektedir. Yağ enjeksiyonları özellikle çok ince dudağı olan hastalarda birkaç seans olacak şekilde planlanarak tatmin edici dudak volumüne ulaşmak için kullanılır. 

 

Dudak büyütme için en çok tercih edilen dolgularla dudak volümünün artırılmasıdır. Dudak dolguları muayenehane şartlarında 10-15 dk lık işlemle uygulanmaktadır. İlk iki gün hafif ödem nadiren morluk görülebilir. Gerekirse 10 gün sonra kontrol yapılarak ek enjeksiyon uygulanabilir. 

 

Dudak çevresindeki kırışıklıklar için nörotoksin veya dolgu uygulamaları kullanılabilir. Son yıllarda yaşla birlikte burun ile  üst dudak arasındaki mesafenin uzamasının yol açtığı rahatsız edici görünüm için kısaltma ameliyatları giderek sık uygulanmaktadır. 

GÜLÜŞ ESTETİĞİ

 

Gülerken ya da konuşurken üst dudağın fazla kasılmasına bağlı diş ve diş etleri rahatsız edici derece görünür olabilir. Bu durum kemikteki sorunlardan kaynaklanabileceği gibi , kasın aşırı aktivitesine bağlı olabilir. Kemikte problemiolan hastalarda çene ilerletme, geriletme ameliyatları veya ortodontik tedaviler düşünülebilir.Kas aktivitesinin ön planda olduğu hastalarda Nörotoksin  enjeksiyonları ile bu deformite düzeltilebilir. 

 

ALIN GERME ve KAŞ KALDIRMA 

 

Alın ve Kaş göz çevresi ile birlikte değerlendirilmesi gereken bir bölgedir. Bu bölgede en sık karşılaşılan şikayetler alın ve kaş arasında kırışıklıklar, kaşlarda düşme, göz kapağında birikimler ve sarkma, kaz ayaklarında kırışıklık sayılabilir. Kırışıklıklar için erken yaşlarda Nörotoksin(btx) yeterli olurken ilerleyen yaşlarda kırışıklıklar derinleştiğinde Nörotoksin  kırışıklıkları tamamen silemez bu nedenle alın germe ameliyatı gerekebilir. 

 

İki kaş arasındaki kırışıklar erken yaşlarda nörotoksin ve dolgu ile giderilebilirken ilerleyen yaşlarda alın germe ameliyatları ile bu bölgeye müdahale edilebilir. 

 

Kaşlardaki düşme ve asimetriler kaş kaldırma veya şakak germe ameliyatları ile düzeltilebilir. Bu deformiteler göz kapağı deformiteleri eşlik ediyorsa mutlaka beraberinde göz kapağı estetiği uygulanmalıdır. 

 

Günümüzde endoskopik alın germe ile küçük deliklerden girilerek ameliyatlar yapılmakta iyileşme dönemi daha hızlı olmaktadır. Kaş kaldırma yine endoskopik yapılabileceği gibi açık olarak da uygulanır. Açık cerrahilerde daha fazla ödem oluşabilir. 

Alın ve çevresinde yapılacak işlemler diğer yüz bölgelerine yapılan işlemler ile kombine edilebilir. 

ÇENE ESTETİĞİ

Çene kemiğinden veya yumuşak dokulardan kaynaklanan sorunlar yüz yapısında estetik açıdan bozukluklara yol açabilir. Çene kemiği normalden ileride veya geride yerleşmiş olabilir. Bu durumda kemiğin ilerletilmesi veya geriletilmesi ameliyatları uygulanabilir. 

Çene uç kısmının yetersiz olması durumunda çene implantları, yağ enjeksiyonları veya diğer dolgu materyalleri ile dolgunluk sağlanabilir. 

Çene sorunları ağız ve dudak yapısını göz önüne alınarak  tüm yüzle birlikte düşünülmelidir. Tedavi seçeneği hastanın çene yapısına ve beklentisine göre değişebilir. Çene estetiği burun ameliyatı veya diğer yüz estetiği ameliyatları ile kombine edilebilir. Eğer ilerletme veya geriletme gibi kemiğe yönelik bir müdahale yapılacaksa diğer estetik işlemlerden önce yapılması uygun olacaktır. 

MASSETER KASI (ÇİĞNEME KASI) AŞIRI BÜYÜMESİ

Çenenin orta bölümünde her iki yanında bulunan masseter kas olarak adlandırılan çiğneme kasında bazen aşırı büyüme meydana gelebilir. Alt yüz bölümünü kare şeklinde gösteren bu durum yüzün geniş ve büyük gözükmesine nedene olabilir. Kas içine yapılan tekrarlayan Nörotoksin enjeksiyonları ile kasın büyüklüğünde azalma meydana gelebilir. Bazen cerrahi olarak kasın bir kısmı alınabilir. Tedavi seçimi hastaya göre belirlenir. 

GIDI ESTETİĞİ

Gıdı bölgesinde genç yaşlarda en sık karşılaşılan durum yağ birikimine balı gıdı bölgesinin sarkık gözükmesidir. Daha ileri yaşlarda bu bölgede deride gevşemei boyun kaslarında sarkma, tükrük bezinde sarkma ortaya çıkar. Sadece yağ birikimi olan hastalarda ultrason veya radyofrekans enerjisi kullanılan cihazlarla yağ eritme ve sıkılaştırma uygulanabilir. Belirgin yağ birikimi olan kişilerde lazer liposuction uygulanabilir. İleri yağlarda boyun germe, kas restorasyonu ve liposuctıon birarada yapılabilir. Bu bölgede mezoterapi , iple germe gibi tedavilerde yine uygun hastalarda tercih edilebilir. Boyunda yaşla oluşan kırışıklıklara B.t.ks enjeksiyonları uygulanır. Seçilecek teknik kişinin muayene bulgularına göre belirlenir. 

Please reload

Dudak Çevresi Estetiği
Gülüş Estetiği
Alın Germe ve Kaş Estetiği
Çene Estetiği
Masseter Hipertrofisi
Gıdı Estetiği
bottom of page