top of page

GÖZ ÇEVRESİ ESTETİĞİ

 

Göz Çevresi Estetiği Nedir?

 

Üst yüz bölgesine uygulanan cerrahiler göz kapağı estetiği diye anılsa da aslında göz çevresi estetiği daha doğru bir tanımlamadır. Çünkü yaşla birlikte göz çevresindeki yapıların hepsinde yaşlılığın etkileri ortaya çıkmaya başlar. Kaşlarda düşme, kırışıklıklar, üst göz kapağında cilt birikimi, alt göz kapağında torbalanma, orta yüzün aşağı çekilmesi ile göz altında halka görünümü, göz yaşı oluğu deformitesi genel olarak ortaya çıkan sorunlardır. Bunların düzeltilmesi için yapılacak işlemler göz çevresi estetiği başlığı altında toplanabilr. 

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

Göz Çevresi Estetiği Kimlere yapılır?

 

Yaşla birlikte yüzün genelinde olduğu gibi göz çevresinde sarkmalar, torbalanmalar, kırışıklıklar ortaya çıkan kişilere uygulanır. Genel olarak 40 lı yaşlardan sonra uygulanma gerekliliği artar. Bazen tiroid, karaciğer bozuklukları veya şeker hastalığı göz çevresinde deformasyonlara yol açabilir. Bu durumda öncelikle herhangi bir hastalık olupolmadığı konusunda göz konsultasyonu gerekebilir. 

 

Göz Çevresinde Uygulanan Estetik İşlemler Nelerdir?

 

En çok karşılaşılan durumlardan biri olan üst göz kapağında deri birikimi cerrahi olarak alınır. Göz kapağında düşme varsa pitoz düzeltilmesi , kaşta düşüklük varsa kaş asma veya şakak germe, daha yenilenmiş bir görünüm isteniyorsa mikroyağ enjeksiyonu uygulanabilir. Alt göz kapağında torbalanmaya neden olan yağ birikiminin yeri gözün altına veya yanak bölgesine yayılarak torbalanma düzeltilir. Alt göz kapağı ile birlikte orta yüz germe uygulanırsa daha etkili bir sonuç alınır.

 

Göz Çevresi Estetiği Nasıl Uygulanır?

 

Üst göz kapağında kesi kapak kıvrımında planlanırken, alt göz kapağında kirpiklerin 2 mm altından olacak şekilde planlanma yapılır. İşlem genel olarak lokal anestezi altında uygulanır. Ameliyat öncesi gerekli kan testleri mutlaka uygulanır. Göz çevresi estetiği genel olarak 1-2 saat sürer hastanede kalmaya gerek duyulmaz. 

 

Göz Çevresi Estetiği İyileşme Dönemi Nasıl Olmaktadır?

 

Ameliyat sonrası göz çevresinde ince bantlardan oluşan bir pansuman yapılır kişinin görme fonksiyonlarını etkilemez. 

Göz Çevresi Estetiği sonrasında göz kapaklarında gerginlik hissi, şişlik, hafif morluk oluşabilir. İlk gün buz uygulanablir. Ödem az oluşması için yüksek yastıkla yatılması önerilir. 

Ameliyat sonrası ışık hassasiyeti olabilir, bir iki gün güneş gözlüğü kullanılması önerilir. Antibiyotik, ağrı kesici ve göz damlası reçete edilir bunların düzenli olarak kullanılması önerilir. 

7-10 içinde kişi normal yaşamına dönebilir. 

 

Göz Çevresi Estetiğinde İstenmeyen Durumlar Nelerdir?

 

Göz çevresi estetiği genel olarak sorunsuz iyileşen işlemleri içerir. Kanama veya enfeksiyon çok nadirdir. Görme etkilenmez, göz kapağı fonksiyonları etkilenmez. Nadiren alt göz kapağında ektropion oluşabilir, bu alt göz kapağından fazla deri alınmasına bağlı olabilir. masajla düzelmezse revizyon işlemi gerektirebilir. 

Please reload

GÖZ ÇEVRESİ ESTETİĞİ YÜZ GERME  İLE BİRLİKTE UYGULANIR MI?

Göz çevresi estetiği yüz germe ameliyatı ile birlikte uygulanabilir. Diğer estetik ameliyatlarla da kombine edilmesinde sakınca yoktur. Yüz germe sonucunun daha net ve güzel ortaya çıkmasını da sağlar.

bottom of page