top of page

KULAK ESTETİĞİ

Kulak Estetiği Nedir?

Kulak kepçesinin normalden büyük olması, kulağın saçlı deri ile yaptığı açının fazla olması, kulak kıvrımlarında gelişme bozukluğu, kulak arkasındaki kıkırdağın büyük olması gibi  sorunlar kulak şeklinde bozukluklara yol açar. Kulak şeklindeki bozukluk özellikle erken çocukluk çağında psikososyal gelişimi olumsuz etkileyebilir. Kulak estetiği ile bu sorunlar ortadan kaldırılarak kişinin özgüveninde toparlanma sağlanabilir. 

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

Kulak Estetiği Kimlere Uygulanır?

 Kulak estetiği kulak gelişiminin tamamlandığı 6 yaştan itibaren her yaşta uygulanabilir. Okul öncesi uygulamalar çocuğun özellikle okul ortamındaki olası özgüven zedelenmesi sorununu ortadan kaldırır. Kulak estetiğinde en çok görülen deformite kepçe kulak deformitesidir. Kepçe kulak deformitesi ortalama % 5 oranında görülür. Genetik geçiş szökonusu olabilir. Anne babada kepçe kulak deformitesi varsa çocukta da ortaya çıkabilir.

Kulak Estetiği Nasıl Yapılır?

 Kulak estetiği; kulak arkasından yapılan kesi ile kulak kıkırdaklarına ulaşılması ve onların kalıcı dikişlerle şekillendirilmesi şeklinde uygulanır. Kulak kıkırdaklarında anormal büyüme varsa zayıflatma veya çıkarma işlemi yapılabilir. Kulak kıvrımları oluşmamış kişilerde kıvrımlar yeniden oluşturulur. 

Kepçe Kulak Ameliyatı Öncesi Neler Yapılır?

Kulak estetiği öncesinde rutin tarama tetkikleri yapılarak ameliyata engel bir durumolup olmadığı tespit edilir. Özel bir görüntüleme yöntemine ihtiyaç yoktur. Sigara içimi tüm ameliyatlarda olduğu gibi iyileşmeyi olumsuz etkileyeceği için en az 2 hafta bırakılmalıdır. Kan sulandırıcı ilaçlar en az bir hafta önce bırakılmalıdır.

Kulak Estetiğinde Hastane Sürecinde Neler Yaşanır?

Kepçe kulak ameliyatı çocuklarda genel anestezi, yetişkinde lokal anestezi altında uygulanır. Ameliyat ortalama 1.5 - 2 saat süreer. Genel anestezi kullanılırsa bir gece hastanede yatış gerekmektedir. Lokal anestezi altında uygulanan işlemlerde genel olarak hastanede yatış gerekmez. Ameliyat bitiminde her iki kulağı kapasayacak şekilde bir pansuman uygulanır. 

Kulak Estetiği Sonrası Neler Yaşanır?

Kepçe kulak ameliyatı sonrasında ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilen hafif ağrılar olabilir. İki gün sonra pansuman açılır ve kontrol yapılır. İlk 2 hafta tüm gün, sonraki 2 hafta geceleri saç bandı takılması önerilir.  

Please reload

KEPÇE KULAK ONARIMI SONRASI AÇILMA OLUR MU?

Kepçe kulak onarımı sonrasında kullanılan tekniğe kişinin kıkırdak yapısına göre %2-5 açılma oluşabilir. Gün geçtikçe gelişen teknikler ile bu oran azaltılmaya çalışılmaktadır. Ameliyat sonrası bandana kullanımı önemlidir. Açılma oluşması durumunda yeniden onarım uygulanabilmektedir. 

 Kulak Estetiği Sonrası Nasıl Bir Sonuç Oluşur?

Kulak estetiği sonrasında ilk günler ödem, morlukolması normaldir. Günler içinde kulağın görüntüsünde düzelme olur. Önce pansumanların etkisi ile yapışık gözüken kulak kepçesi zamanla 1-2 mm kadar açılarak nihai şekline ulaşır. Tam olarak şekillenme 3-6 ayda tamamlanır. 

Kulak Estetiğinin Riskleri Nelerdir?

Kulak estetiğinde her ameliyat olabilen kanama,enfeksiyon,yara açılması gibi riskler olabilse de çok nadir ortaya çıkar. Kulak estetiğinde geç dönemde kıkırdakta düzensizlik, dikiş reaksiyonu, şekil bozukluğu,asimetri,yeniden açılma gibi riiskler mevcuttur. Ancak dikkatli cerrahi teknikle bu riskler en aza indirilmeye çalışılır.Yine her kişinin kıkırdağının farklı yapıda olduğu unutulmamalıdır. 

bottom of page