top of page

BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği burnun şeklini ve fonksiyonlarını bozan durumların düzeltilmesi işlemidir. Burun boyu, burun ucu açısı, burun dudak ilişkisi, kemik ve kıkırdak yapıda çıkıntılar, eğrilik genel olarak rahatsızlık veren durumlardır. Burun estetiği ile burun şeklinde değişiklikler yapılırken yüzün diğer yapıları ile uyumun sağlanması çok önemlidir. Burun yüzün en dikkat çekici öğelerinden biri olduğu için yapılacak değişikliklerin doğal sınırlar içinde kalmasına özen gösterilir. 

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

Burun Estetiği Kimlere Uygulanabilir?

Burun estetiği 19 yaşından büyük olan ve burun şekli ya da işlevi ile ilgili sorunları olan kişilere uygulanabilir. Burun şekli ile ilgili sorunlar genel olarak burunda kemer adı verilen çıkıntı olması, burun ucu düşüklüğü, burnun büyük olması, burunda eğrilik olarak sıralanabilir. Bazen görünüm olarak sorun olmayan ama ciddi nefes alma zorlukları yaşayan kişilerde sağlık sorunları nedeniyle estetik ameliyatlar uygulanır. Burun ameliyatının endikasyonu kişinin talep etmesi olsa da her isteyene burun estetiği yapılması da gereksiz işlemleri ortaya çıkarabilir. Bu nedenle burun estetiği hasta ve doktorun ortak kararı olmalıdır. Kişinin gerçekçi beklentiler içinde olması , ameliyatı hayatının dönüm noktası olarak görmemesi ,burun ameliyatının sanıldığı kadar kolay bir işlem olmadığının ve ciddi emek gerektirdiğinin bilincinde olması hasta seçiminde önemlidir. 

Burun Estetiği Öncesi Planlama Nasıl Yapılır?

Burun Estetiği öncesinde yapılan görüşmelerde kişi doktorun tekniği hakkında ve ameliyatt detayları ile ilgili yeterince bilgilendiğinden emin olmalıdır. Ameliyat öncesi çekilen fotoğraflar ve işlevsel incelemeler sonrasında ideal burun boyutları kişinin yüz yapısına göre planlanır. Mevcut burnunu ideal boyutlara yaklaştırmak için yapılacak işlemler ameliyat öncesi planlanır. Burun ameliyatında elde edilecek sonuç kişinin ameliyat öncesi burun yapısına ve yüz şekline bağlıdır. Herkesin burnu kendine özeldir, bir başkasının burnuna benzemenin mümkün olamayacağı  ameliyat öncesi yeterince anlaşılmış olmalıdır. 

Burun Estetiği Nasıl Uygulanır?

Burun estetiği genel anestezi altında uygulanan bir işlemdir. Genel olarak 2-3 saat sürer,yapılacak işlemlere göre süre değişkendir. Açık ya da kapalı burun estetiği uygulanabilir. Her ikisinde de başarılı sonuçlar alınmaktadır. Burada cerrahın elinin hangi tekniğe yatkın olduğu önemlidir. Her hastaya tek bir yöntemle sonuca ulaşmak mümkün değildir bu nedenle hastanın gerekliliğine ve cerrahın tercihine göre yöntem seçimi yapılır. 

Burun Estetiği Sonrası Neler Yaşanır?

Burun estetiği sonrasında 1 gün hastanede yatış önerilir, ameliyat sonrası soğuk uygulama yapılması kişiyi rahatlatır. Şişlik ve morluk titiz cerrahi teknikle artık daha az görülmektedir. Yine kemik ve kıkırdak zarları korunduğu için ağrı da artık pek görülmemektedir. Basit ağrı kesicilerin kullanılması yeterli olmaktadır. Burun estetiği sonrası 1.haftada pansumanlar değiştirilir, kişi bu şekilde işine başlayabilir. Sonrasında 1.ay,3.ay,6.ay ve 1.yıl kontroller yapılır, genel olarak 3.ayda burnun şekli belli olur ancak tam şekil 1. yıl ortaya çıkacaktır.

Please reload

BURUN ESTETİĞİ SONRASI ALÇI VE TAMPON

Burun Estetiği sonraında silikon tampon ve termoplastik atel kullanılmaktadır. Silikon tamponların yerleştirilmesi ve çıkartılması oldukça basittir. Tamponlar ameliyat sonrası 3.günde, atel 7.günde çıkartılmaktadır. Silikon tamponlar ile içindeki boşluk sayesinde nefes almaya devam edebilirsiniz. 

Burun Estetiği Sonrası İyileşme Nasıl Olmaktadır?

Burun estetiği sonrasında ilk gün basit ağrı kesciler almak gerekebilir. Şişlik ve morluk çok az görülebilir ve genellikle 3-4 gün içinde kaybolur. Hastanede birgün yatış önerilir. 3 gün içinde tamponlar genellikle çıkarılır. 1.haftada pansumanlar açılır ve basit bir pansuman yapılır. 2.haftada bu pansuman da çıkarılarak kişi yeni burnu ile iş ve sosyal hayatına dönüş yapar. İyileşme ilk haftalarda hızlıca gerçekleşir ancak ödemlerin tam olarak geçmesi burnun şekillenmesi ortalama 1 yıl sürer, bu süre içinde burun şeklinde değişiklikler olması doğaldır. 

Burun Estetiği Sonrası Ne Gibi Olumsuzluklar Oluşabilir?

Burun estetiği sonrasında olumsuz durumlar nadiren ortaya çıkmaktadır.  Göz çevresinde şişlik, morluk, burunda tıkanıklık, kanama, anestezik ilaçlara bağlı kusma olabilir. Bunlar her ameliyatta olabilecek durumlardır. Genel olarak ilk haftalarda tamamen düzelen durumlardır. 

Burun Estetiğinden aylar sonra burunda çıkıntı,çökme, şekil değişikliği oluşma olasılığı vardır. Bu durumda ameliyatınızı yapan doktorunuza başvurarak şikayetlerinizi belirtmeniz doktorunuz ile iletişim halinde olmanız önemlidir. Nadiren ortaya çıkan bu sorunları düzeltmek için ikincil müdahalelere ihityaç duyulabileceğini unutmayınız. İkincil müdahalelerde 1 yıl beklemek gerekmektedir. 

Burun Estetiği Fiyatları Hakkında Fiyat Bilgisi için bizimle iletişime geçebilirsiniz. 

bottom of page