top of page

KARIN GERME  

(ABDOMİNOPLASTY)

Karın Germe  Nedir?

Karın bölgesi doğumlar ve aşırı kilo değişimlerinden en çok etkilenen bölgelerden biridir. Özellikle kadınlarda yaşla ve doğumların etkisi ile bu bölgede deri ve yağ fazlalığı ortaya çıkar. Gebelik sırasında ayrıklaşan kasların etkisiyle karın olduğundan gevşek ve bombe görünür. Bu durum vücut hatlarının bozulması, orantısızlıkların ortaya çıkması ile sonuçlanır ki bu kişiyi hem sağlık hem görünüm açısından olumsuz etkiler. Karındaki bu sorunların çözümü için karın germe ameliyatı uygulanır. 

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

Karın Germe Ameliyatı  kimlere uygulanır?

  Karın germe ameliyatı doğumlar veya aşırı kilo alıp verme sonrasında karında sarkma olan, karın bölgesinde sarkma ile birlikte çatlaklar ve yağ birikimi olan kişilere uygulanır. 

Karın Germe nasıl yapılır?

Karın Germe Ameliyatında karın bölgesinin alt kısmından yapılan uzun kesi ile karın kası üzerinde kalan dokular meme altına kadar serbestleştirilir. Kasın kasındaki ayrılmalar onarılır. Serbestleştirilmiş karın dokuları gerdirilerek fazla miktardaki doku çıkarılır. Yeni göbek deliği yapılarak göbek yeni yerine adapte edilir. Karın yan bölgelerine karın germe önesi liposuctıon yapılarak dahaiyi bir görünüm sağlanması amaçlanır. 

Karın Germe ameliyatı öncesi neler yapılır?

Karın Germe öncesinde eğer diyet yapılıyorsa kilo verme süreci mevcutsa ideal kiloya inilmesi beklenmelidir. Kişinin düzenli diyet ve spor alışkanlığının olması sonuçların daha iyi ve kalıcı olmasını sağlamaktadır. Karın Germe öncesinde anestezi için gerekli tetkikler yapılır. Kanama veya pıhtılaşma bozukluğu , varis varlığı sorgulanır ve sorun görülürse önce bu durumların tedavisi yapılır. Sigara bütün ameliyatlarda olduğu gibi karın germe ameliyatında da iyilşemeyi olumsuz etkileyeceği için en az 2 hafta önce bırakılmalıdır. 

Karın Germe Aemliyatında hastane sürecinde neler yaşanır?

Karın Germe ameliyatı genel anestezi altında 2-3 saat süren bir işlemdir. Ameliyattan önce önlem olarak varis çorabı giydirilir. Ameliyat sonunda karın bölgesine özel bir pansuman yapılarak karın korsesi takılır. Hastanede 1 veya nadiren 2 gün yatış gerekebilir. Hastanede kalınan süre boyunca hafif eğik pozisyonda bol bol yürümeniz önerilir. 

Please reload

KARIN GERME AMELİYATI SONRASI GEBE KALINABİLİR Mİ?

Karın Germe Ameliyatı sonrasında gebe kalınabilir. Gebelik sırasında karın kasları yeniden birbirinden ayrılacaktır ve kilo alımına bağlı olarak karın bölgesinde yağ birikimi ortaya çıkacaktır. Sarkma önceki kadar olmasa da yine ortaya çıkabilir. Karın germe ameliyatı sonrası gebe kalınırsa karında yeniden deformasyon oluşacağı akılda tutulmalıdır. 

Karın Germe Sonrası Neler Yaşanır?

Karın Germe sonrasında ilk birkaç gün içinde şişlik, morluk, ağrı oluşabilir.Ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altına alınabilir. Korse giymek iyileşmeyi hızlandırabilir. Şişlik ve morluk bir iki hafta devam edebilir. 

Karın germe işlemi sonrasında iki hafta içinde ağır aktivitelerden kaçınmak şartıyla kişi günlük hayatına dönebilir. Ortalama 1.5 ay sonra spor v.b. aktivitelere dönüş yapılabilir. 

Karın Germe sonrasında ilk hafta ve ikinci hafta kontroller yapılarak pansuman uygulanır. İlk aylarda hamam, sauna,solaryum gibi ortamlara girilmesi önerilmez. Karın Germe sonrasında mümkün olduğunda yürüyüş yapmak komplikasyonları azalttığı gibi iyileşmenizi de hızlandırır.İlk günlerde belden eğik bir şekilde yürümeniz önerilir. 

Karın Germe Nasıl Bir Sonuç Oluşur?

Karın Germe sonucunda daha düz ve çatlakların azaldığı bir karına sahip olursunuz. Ameliyat sonrası ödem,asimetri gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Mide bölgesinde aşırı şişlik varsa karın bir miktra bombe görünebilir. Tam olarak şekillenme kişiden kişiye değişmekle birikte 3-6 ay sürmektedir.

Karın Germe Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kanama, Enfeksiyon, Yara açılması gibi erken dönem riskler düşük oranda da olsa bu ameliyatta görülebilir. Karına yapılan kesi çevresinde olarak ortaya çıkabilir. Kesi alanlarında ilk başta daha belirgin olan zamanla cilt rengini alan izlerin olması normaldir. Nadiren yara iyileşmesi bozukluğu olan kişilerde belirgin izler kalabilir. Karın germe ameliyatında izler bikininin içinde kalacak şekilde planlanır. Ancak her bikini türünde iziniz saklanmayabilir bu nedenle ize göre bikini tercih etmeniz önerilir. 

Karın Germe ameliyatı sonrasında karın içindeki basıncın artmasına bağlı olrak bacaktaki toplar damarların kanı kalbe rahat iletememesi pıhtı oluşmasına yol açabilir. Bunun için ameliyat sırasında ve sonrasında çeşitli ilaçlar kullanılmaktadır. En önemlisi mümkün oldukça hareketli olmak ve yürümektir. 

Bütün estetik ameliyatlarda olduğu gibi karın germe sonrasında da ikincil müdahalelere ihtiyaç duyulabilir. 

bottom of page