top of page

MEME DİKLEŞTİRME 

 

Meme dikleştirme nedir?

Meme görsel açısından önemli olduğu kadar işlevsel açıdan da kadınların süt vermesini sağlayan özel bir organ aynı zamanda yerçekimine karşı duruşu ile hassas bir organ. Süt verme , aşırı kilo değişimleri meme dokusunda boyut ve şekil değişikliklerine yol açabilmektedir. Meme dikleştirme sarkan meme doksunun toparlanması ameliyatıdır.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

Meme Dikleştirme Kimlere Uygulanır?

Meme dikleştirme işlemi 

  • Gelişimsel olarak meme dokusu sarkık olan

  • Emzirme sonrasında meme dokusunda sarkma olan 

  • Aşırı kilo verme sonucu meme dokusu azalan ve sarkan kişilere uygulanabilir. 

Meme Dikleştirmede Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Meme Dikleştirme işlemi sarkan meme dokusunun toparlanması ve fazla derinin uzaklaştırılması aşamalarını içerir. Bazen Meme Dikleştirme ameliyatında daha iyi bir sonuç elde etmek için silikon meme protezleri uygulanabilir. 

Meme Dikleştirme Ameliyatı Öncesinde Neler Yapılır?

Meme Dikleştirme öncesi genel inceleme ve değerlendirme yapılır. Ameliyat öncesi USG veya mammografi gibi görüntüleme yöntemleri ile memede şüpheli bir lezyon olup olmadığı araştırılır. Meme dikleştirme ameliyatı için protez gereksinimi olursa protezin şekil ve boyutlarına karar verilir. İyi bir sonuç için beklentilerinizi doktorunuzla açıkça konuşmalısınız. Ancak ameliyatların kişinin bedenini mükemmmel yapmak için değil de daha iyi göstermek için uygulandığını unutmamalısınız. Her ameliyatta olduğu gibi anestezi ile ilgili tetkikler uygulanır. 

Meme Dikleştirme İşlemi Nasıl Uygulanır?

Meme Dikleştirme işlemi meme ucundan dairesel, lolilop veya ters T şeklindeki insizyonlar ile yapılabilir. Tekniğe hastanın muayene bulgularına göre karar verilir.  Ameliyat yaklaşık 2 - 2.5 saat sürer genel anestezi altında uygulanır. Hastanede 1 gün yatış önerilir. Ameliyat sonunda kesi hattına pansuman yapılır ve özel bir sutyen giydirilir. 

Meme Dikleştirme Sonrası Neler Yaşanır?

Meme Dikleştirme sonrasında ilk birkaç gün içinde şişlik, morluk, ağrı oluşabilir.Ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altına alınabilir. Destekleyici sutyen giymek iyileşmeyi hızlandırabilir. Şişlik ve morluk bir iki hafta devam edebilir. 

Meme Dikleştirme işlemi sonrasında birkaç gün içinde ağır aktivitelerden kaçınmak şartıyla kişi günlük hayatına dönebilir. Ortalama 1.5 ay sonra spor v.b. aktivitelere dönüş yapılabilir. 

Meme Dikleştirme sonrası izler mümkün oldukça gizlenebilecek alanlarda bırakılır. Genel olarak çizgi şeklinde bir iz kalsa da yara iyileşmesi bozukluğu olanlarda belirgin izler oluşabilir. Ayrıca birlikte dikleştirme uygulanan hastalarda daha fazla kesiye ihtiyaç duyulduğu için farklı izler oluşabilir. 

Meme Dikleştirme Sonrası Nasıl Bir Sonuç Oluşur?

Meme Dikleştirme işlemi ile meme sarkıklığında düzelme olur, göğüsleriniz arasındaki şekil veya boyut farkı düzelebilir. Ancak bazı yapısal göğüs deformiteleri meme büyütme ile ortadan kalkmaz. 

Genel olarak kadınlar meme dikleştirme işleminden memnundur. Ancak kişinin anatomik yapısı ve beklentileri de çok önemlidir. Gerçekçi beklentiler içinde olan ve bunları açık yüreklilikle paylaşabilen kişilerde memnuniyet oranı daha yüksektir. 

Kilo değişimi, gebelik, yaşlanma  meme boyut ve şeklinde değişikliklere yol açabilir. 

Meme Dikleştirme Riskleri Nelerdir?

Kanama, Enfeksiyon, Yara açılması gibi erken dönem riskler düşük oranda da olsa bu ameliyatta görülebilir. Meme ucunda hissizlik geçici olarak ortaya çıkabilir. Çok nadiren kalıcı olabilir. Ameliyat sonrası boyut ve şekil farkı kişinin belirgin bir göğüs asimetrisi yoksa genel olarak ortaya çıkmaz. Meme dikleştirme ile birlikte meme protezi kullanılan hastalarda meme dokusu ile implant arasında uyumsuzluklar asimetriye yol açabilir. İkincil ameliyatlara %10 oranında ihtiyaç duyulabilir.

Eğer implant kullanılmışsa zaman içinde implantta sertleşme, yumuşama, pozisyon değişikliği, yaralanmaya bağlı sönme oluşabilir. Bu durumlar için ikincil cerrahi müdahaleler gerekebilir. 

Kapsül kontraktürü meme implantının geç dönemde oluşan komplikasyonudur. Meme dokusunu çevreleyen dokunun sertleşerek meme implantını sıkıştırması buna bağlı meme şeklinde bozulmalar ortaya çıkabilir. Bazen cerrahi olarak kapsülün çıkarılması ve protezin değişimi gerekebilir. 

Meme altına konulan protezler kitlelerin mammografide görülmesini engelleyebilir. Bu durumda kas altı plan tercih edilebilir veya MR gibi başka bir yöntemle meme görüntülenir. 

Please reload

bottom of page