top of page

GENİTAL ESTETİK CERRAHİ 

 

Genital Estetikte Uygulamalar Nedir?

 

Genital bölge anatomisinde kişiden kişiye farklılıklar olması nrmaldir fakat sağlık ve görünüm açısından ortaya çıkan sorunlar kişinin psikolojik durumunu olumsuz etkilemektedir. Anatomik olarak genital bölgedeki iç dudakların fazla oluşu veya dış dudakların yetersiz oluşu, genital bölgede yağ birikimi veya doğumlara bağlı vajinal genişlemeler oldukça rahatsız edicidir. 

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

LABİAPLASTİ ( Genital İç Dudakların Küçültülmesi)

 

Dış genital bölgenin normal anatomik yapısı ayakta durma pozisyonunda  ince kıvrımlı iç dudakları dış dudakların bir miktar örtmesi şeklinde olmalıdır. Bazen iç dudaklar olması gerektiğinden fazla büyüyerek hem fonksiyon bozukluğuna hem de görsel sorunlara yol açar. 

 

İç dudakların olması gerekenden büyük boyutları özellikle bikini giyildiğinde kıyafetten gözükerek kadınları rahatsız eden bir görünüme yol açar. Bu bölgenin kıvrımları arasında biriken mikroplar sık sık genital enfeksiyonlara yol açar. Hijyen bozuklukları genital bölgede rahatsız edici kokuya sebep olur. Ayrıca hem kişinin özgüveninin azalması hem de vajen ön bölgesinde fazlalaık yaratması ile cinsel işlev bozuklukları ortaya çıkarabilir. 

 

İç dudakların küçültülmesi ameliyatı labiaplasti olarak adlandırılır. Genel olarak lokal anestezi veya sedasyon ile uygulanan bu işlemde fazla olan alt kısım çıkarılarak geride iç dudağın doğal kıvrımları kalacak şekilde cerrahi uygulanır. Hastanede kalmaya gerek yoktur. İyileşme süre ortalama 1 haftadır. Menstrüasyon dönemi bitiminde yapılması önerilir bir daha ki  peryoda kadar kişi iyileşmiş olur. 4 hafta cinsel ilişkiden uzak durulur. 

 

İç dudakların küçültülmesi fonksiyonel sorunları çözerken kişinin özgüvenini artıran etkili bir ameliyattır. Labiaplasti sonrasında nadiren kanama ortaya çıkabilecek en yaygın komplikasyondur. Dikkatli cerrahi teknik ve buz tatbiki ile en aza indirilmesi sağlanır. Ameliyat sonrası belirgin ağrı olmaz , olursa da ağrı kesiciler ile kontrol altına alınabilir. Yine nadiren yara açılması gelişebilir genellikle kronik  mantar enfeksiyonuna bağlıdır. Bunu ortadan kaldırmak için öncelikle jinekolojik kontrol yapılması uygun olmaktadır. 

Please reload

GENİTAL ESTETİK İŞLEMLER DİĞER AMELİYATLARLA BİRLİKTE UYGULANABİLİR Mİ?

Genital estetik işlemler bütün cerrahi işlemlerle birlikte uygulanabilir. Genel olarak iyileşme dönemi sorunsuz ve rahat olduğu için meme, karın, burun estetiği gibi ameliyatlarla aynı anda uygulanabilir.  

VAJİNOPLASTİ (Vajenin daraltılması)

 

Özellikle normal doğumlardan sonra veya yaşla birlikte vajinal dokularda gevşeme ve genişleme ortaya çıkabilir. Bu durum özgüven kaybı ve cinsel işlev bozukluklarına yol açabilir. 

 

Vajenin daraltılması işlemi vajinoplasti olarak adlandırılır. Lazer vajinoplasti veya açık cerrahi olarak uygulanabilir. Hafif genişlemelerde ameliyatsız bir yöntem olan lazer vajinoplasti uygulanabilir. İleri vakalarda ameliyatla daraltmak gerekir. Hangi yöntemin kullanılacağı muayene sonrasında belirlenir. 

 

Lazer vajinoplasti ayaktan uygulanabilen, anestezi gerektirmeyen, iyileşme dönemi hafif sızılar dışında sorun oluşmayan bir yöntemdir. Etkisi birkaç hafta içinde görülmeye başlanır tam olarak etkinin oturması birkaç ay sürebilir. 6 hafta cinsel ilşkidenuzak durulması önerilir. Bunun dışında kişi iş ve sosyal hayatına devam edebilir. 

 

Cerrahi vajinoplastide vajenin iç kısımdaki dokular daraltılarak vajinoplasti uygulanır. İşlem yaklaşık olarak 1 saat sürer, genel olarak hastanede yatış gerektirmezAmeliyat sonrası ağrı kesici ile kontrol altına alınan ağrı, ve sızıntı şeklinde kanama olabilir. İyileşme ortalama 1 hafta sürer. İlk 6 hafta cinsel ilişkiden uzak durulması önerilir. 

 

PUBİK BÖLGEDEN YAĞLANMANIN GİDERİLMESİ 

Genital bölgenin üst kısmında yağlanma meydana gelebilir. Lipoliz ile bu bölgedeki yağlar uzaklaştırılabilir. Diğer genital işlemlerle kombine edilebilir. 

 

DIŞ DUDAKLARIN BÜYÜTÜLMESİ 

 

Bazen dış genital dudaklar normalden küçük olabilir , iç genital kıvrımlar küçük olsa bile onları örtmekte yetersiz kalabilir. Bu durumda suni dolgular veya kişinin kendi vücudundan alınan yağların enjekte edilmesi ile dış dudak hacminin artırılması sağlanabilir. Diğer estetik işlemlerle birlikte uygulanabilir. 

bottom of page