top of page

JİNEKOMASTİ

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meme büyümesi jinekomasti olarak adlandırılır. Meme dokusunda veya yağ dokuda artış meme hacminin artmasına yol açar ve bu durum erkeklerde görünüm açısından sorunlara yol açar. Jinekomasti tek taraflı veya iki taraflı ortaya çıkabilir. Öncelikle bu duruma yol açacak bir sorun olup olmadığı tespit edilir ve varsa bu sorun ortadan kaldırılmaya çalışılır. Jinekomasti açık cerrahi veya liposuctıon yöntemi ile düzeltilebilir.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

Jinekomasti Nedenleri Nelerdir?

   Jinekomasti doğumda ,ergenlikte, yaşlılıkta olağan bir durumdur, tedaviye ihtiyaç duyulmaz ve kendiliğinden geçmesi beklenir. 

     Bazı Karaciğer rahatsızlıkları, ilaç kullanımları, tiroid hormonu bozuklukları, bazı böbrek hastalıkları, madde bağımlılığı, obezite jinekomastinin başlıca sebepleri arasındadır. Jinekomasti şikayeti ile başvuran kişide öncelikle genel sağlık kontrolü yapılarak bu nedenlerden biri olup olmadığı araştırılır.

Jinekomasti tipleri nelerdir?

Jinekomasti glandüler, lipomatöz veya karışık tipte ortaya çıkabilir. Glandüler tipte meme dokusunun artışı ön planda iken, lipomatöz tipte yağ dokusunun artışı baskındır. Karışık tipte her iki doku birlikte büyümüş olmaktadır. 

Jinekomasti ameliyatı öncesi neler yapılır?

Jinekomasti öncesi kişinin şikayetleri,beklentileri detaylandırılır ve  genel tıbbi öyküsü alınır. Kullandığı ilaçlar ve sigara içimi sorgulanır. Muayenede jinekomastinin boyutu ve vasfı kontrol edilir. Başlangış seviyesi grade 1 olarak ,ileri seviye jinekomasti grade 3 olarak derecelendirilir.  Jinekomastinin tipi hakkında ön bilgi edinmek için usg / Mr gibi tetkiklere ihtiyaç duyulabilir. Ameliyata karar verilen durumlarda anestezi için ek tetkikler yapılır. 

Jinekomasti Ameliyatı Nasıl Uygulanır?

Jinekomasti düzeltilmesinde grade 1 ve grade 2 hastalarda liposuctıon genellikle yeterli olmaktadır. Nadiren liposuctıon işleminin yeterli olmadığı grade 2 vakalarda özellikle glandüler doku artımının fazla olduğu kişilerde, ve deri fazlalığı bulunan grade 3 jinekomastilerde açık cerrahi de yapılmalıdır. Liposuction meme çevresindeki yağ dokuların özel cihazlarla dışarı alınma işlemidir. Açık cerrahide ise meme başı çevresinden yapılan kesi ile meme dokusu kesilerek çıkarılır. 

Liposuction işleminde günümüzde LAZER,VAZER gibi teknolojik cihazlar popüler olmaya başlamıştır. Diffüz bir enerji verererek daha homojen yağ emmeye olanak veren bu sistemlerde ağrı,kanama daha az olmakta ve iyileşme hızlanmaktadır.  

Jinekomasti düzeltilmesi 1- 1.5 saat süren bir ameliyattır. Genellikle genel anestezi altında uygulanır, lokal anestezi altında da uygulanabilir. 

Please reload

JİNEKOMASTİ DÜZELTİLMESİ SONRASI TEKRAR OLUŞMA RİSKİ VAR MI?

Jinekomasti sonrasında aşırı kilo alımı olmazsa tekrar ortaya çıkma görülmez. Ancak ilaç kullanımları, aşırı alkol tüketimi gibi alışkanlıklar mevcutsa veya bazı sistemik hastalıklar ortaya çıkarsa jinekomasti tekrar edebilir. Yine yaşlılıkta ve aşırı kilo alımı jinekomastinin tekrarlama riskini artırır.

Jinekomasti Sonrası Neler Yaşanır?

Jinekomasti sonrasında aynı gün eve dönülebilir. Ödemi azaltmak için özel bir korse giyilir. Ertesi gün normal yaşama dönüş yapılablir. Ancak ilk günlerde ağrı kesici ile kontrol altına alıanabilen hafif ağrılar olması doğaldır. Meme çevresinde şişlik ve morluk oluşabilir. Korse ortalama 3 hafta kullanılabilir, kişinin durumuna göre bu süre uzatılabilir. 

İşlem sonrası 6 hafta sportif aktiviterlerden uzak durulması, sauna ,buhar banyosu gibi ödemi artırabilecek ortamlarda bulunulmaması önerilir . Tam olarak iyileşme 6 haftanın sonunda ortaya çıkar.

Jinekomasti Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kanama, Enfeksiyon, hassasiyet gibi erken dönem riskler düşük oranda da olsa bu ameliyatta görülebilir. Liposuctıon sonrası meme çevresinde düzensizlikler ortaya çıkabilir genel olarak bu durum masajla düzelir. 

bottom of page