top of page

MEME BÜYÜTME 

Meme Büyütme Nedir?

Meme kadınların cinsiyetini simgeleyen en önemli organlardan biridir.Memenin gelişimsel ya da sonradan ortaya çıkan boyut ve şekil bozuklukları kişilerin psikososyal durumunu olumsuz etkileyebilir. Bedensel eksiklik hissi özgüven sorunlarına yol açabilir. Meme büyütme ameliyatı ile meme boyut ve şeklinin vücut hatları ile uyumlu hale getirilmesi amaçlanır. 

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

Meme Büyütme Kimlere Uygulanır?

Meme büyütme işlemi 

  • Gelişimsel olarak meme dokusu küçük olan

  • Emzirme sonrasında meme dokusunda kayıp olan 

  • İki meme arasında büyüklük farkı olan 

  • Aşırı kilo verme sonucu meme dokusu azalan kişilere uygulanabilir. 

Meme Büyütmede Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Meme Büyütme ;

  • Silikon Meme Protezleri ile büyütme 

  • Dolgu Maddeleri ile Büyütme 

  • Yağ Enjeksiyonu ile Büyütme yöntemleri kullanılabilir. 

Silikon meme protes ile büyütme en geçerli ve etkili meme büyütme yöntemidir. Yağ enjeksiyonları veya dolgu maddeleri meme dokusunda yeterli volüm artışı sağlamayabilir. 

Meme Büyütmede Protez Seçimi Nasıl Olur?

Meme Büyütmede içeriğine göre  silikon veya serum dolgulu , şekline göre yuvarlak veya damla, yüzey özelliğine göre pürüzlü veya pürüzsüz yüzeyli implantlar tercih edilebilir. Hastanın anatomik yapısı, meme büyütme işleminden beklentisi, meme büyütme ile birlikte dikleştirme gibi ek işlem uygulanıp uygulanmayacağı meme protezi seçiminde dikkat edilen kriterlerdir. 

Meme Büyütme İşlemi Nasıl Uygulanır?

Meme Büyütme işleminde silikon implant meme altı oluğu, koltuk altı veya meme ucundan yapılan insizyonla meme dokusu altına veya meme dokusunu taşıyan kasın altına yerleştirilir. Ameliyat yaklaşık 1- 1.5 saat sürer genel anestezi altında uygulanır. Hastanede 1 gün yatış önerilir. Ameliyat sonunda kesi hattına pansuman yapılır ve özel bir sutyen giydirilir. 

Please reload

MEME BÜYÜTMEDE KULLANILAN PROTEZLER ZARARLI MIDIR?

Meme estetiğinde kullanılan protezler biyouygunluğu test edilmiş FDA onaylı markalardan seçilerek kullanılır. Meme protezleri ile meme kanseri arasında herhangibir ilişki bulunamamıştır. Meme protezleri ömür boyu vücutta kalabilir ancak yaşlanma, kilo değişimleri gibi nedenlerle görsel açıdan rahatsızlık oluşursa  ikincil ameliyat gerekebileceği unutulmamalıdır.

Meme Büyütme İşlemi Nasıl Uygulanır?

Meme Büyütme işleminde silikon implant meme altı oluğu, koltuk altı veya meme ucundan yapılan insizyonla meme dokusu altına veya meme dokusunu taşıyan kasın altına yerleştirilir. Ameliyat yaklaşık 1- 1.5 saat sürer genel anestezi altında uygulanır. Hastanede 1 gün yatış önerilir. Ameliyat sonunda kesi hattına pansuman yapılır ve özel bir sutyen giydirilir. 

Meme Büyütme Sonrası Neler Yaşanır?

Meme Estetiği sonrasında ilk birkaç gün içinde şişlik, morluk, ağrı oluşabilir.Ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altına alınabilir. Destekleyici sutyen giymek iyileşmeyi hızlandırabilir. Şişlik ve morluk bir iki hafta devam edebilir. 

Meme Büyütme işlemi sonrasında birkaç gün içinde ağır aktivitelerden kaçınmak şartıyla kişi günlük hayatına dönebilir. Ortalama 1.5 ay sonra spor v.b. aktivitelere dönüş yapılabilir. 

Meme Büyütme sonrası izler mümkün oldukça gizlenebilecek alanlarda bırakılır. Genel olarak çizgi şeklinde bir iz kalsa da yara iyileşmesi bozukluğu olanlarda belirgin izler oluşabilir. Ayrıca birlikte dikleştirme uygulanan hastalarda daha fazla kesiye ihtiyaç duyulduğu için farklı izler oluşabilir. 

Meme Büyütme Sonrası Nasıl Bir Sonuç Oluşur?

Meme Büyütme İşlemi ile meme boyutlarında artış olur, göğüsleriniz arasındaki şekil veya boyut farkı düzelebilir. Ancak bazı yapısal göğüs deformiteleri meme büyütme ile ortadan kalkmaz. 

Genel olarak kadınlar meme büyütme işleminden memnundur. Ancak kişinin anatomik yapısı ve beklentileri de çok önemlidir. Gerçekçi beklentiler içinde olan ve bunları açık yüreklilikle paylaşabilen kişilerde memnuniyet oranı daha yüksektir. 

Kilo değişimi, gebelik, yaşlanma ,yaralanma v.b nedenle bir deformasyon oluşmadığı sürece protez kişinin vücudunda ömür boyu kalabilir. 

Meme Büyütme Riskleri Nelerdir?

Kanama, Enfeksiyon, Yara açılması gibi erken dönem riskler düşük oranda da olsa bu ameliyatta görülebilir. Meme ucunda hissizlik geçici olarak ortaya çıkabilir. Çok nadiren kalıcı olabilir. Ameliyat sonrası boyut ve şekil farkı kişinin belirgin bir göğüs asimetrisi yoksa genel olarak ortaya çıkmaz. 

Zaman içinde implantta sertleşme, yumuşama, pozisyon değişikliği, yaralanmaya bağlı sönme oluşabilir. Bu durumlar için ikincil cerrahi müdahaleler gerekebilir. 

Kapsül kontraktürü meme implantının geç dönemde oluşan komplikasyonudur. Meme dokusunu çevreleyen dokunun sertleşerek meme implantını sıkıştırması buna bağlı meme şeklinde bozulmalar ortaya çıkabilir. Bazen cerrahi olarak kapsülün çıkarılması ve protezin değişimi gerekebilir. 

Meme altına konulan protezler kitlelerin mammografide görülmesini engelleyebilir. Bu durumda kas altı plan tercih edilebilir veya MR gibi başka bir yöntemle meme görüntülenir. 

Meme Büyütme Öncesi Bilinmesi Gerekenler 

Meme büyütme ile ilgili gerçekçi beklentiler içinde olmalısınız : Elbetteki implantlar meme hacmini artıracak ve şeklini düzeltecektir ancak kimse mükemmel şekil oluşturacağını garanti edemez. 

Meme dokusunda dalgalanma görüntüsü , şekil bozukluğu, protezde yırtılma gibi durumlar oluşursa ikincil ameliyat gerekebilir. 

Meme büyütme işlemi kilo alıp verme, gebelik, yaşla oluşan değişikliğe bağlı deformasyonları engellemez. 

Protezin ciltte oluşturduğu sorunlar kalıcıdır, protez değişse bile bazı cilt sorunları değişmeyebilir. 

Meme implantları ile meme kanseri arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır. 

Meme implantları emzirmeye engel değildir. 

bottom of page