top of page

MEME UCU SORUNLARI 

 

Meme ucunun meme dokusu içine çekilerek çökmesi çok sık karşılaşılan bir sorundur. Diğer bir durum ise meme ucunun normalden büyük ve çıkıntılı olmasıdır. İçeri çekilen meme uçları salgıların bu alanda birikmesi ile enfeksiyonları tetikleyebilir. Normalden büyük meme uçları ise kıyafetlerden fazlaca belli olarak görsel olarak rahatsızlık yaratabilir. Bu sorunlar cerrahi yöntemlerle düzeltilebilir. 

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

Çökük meme uçlarının düzeltilmesi (inverted nipple tedavisi)

 

Çökük meme ucu deformitesi kadınların %2-3 ünde tek taraflı veya iki taraflı görünen bir problemdir. Emzirme sırasında çocuğun meme ucunu yeterince yakalayamaması gibi sağlıksal sorunlara yol açtığı gibi görsel olarak kendine olan güvenin azalmasına veya cinsel sorunlara yol açabilir. 

 

Meme ucunda gelişimsel olarak veya sonradan oluşan bir enfeksiyona bağlı çekilme meyadana gelebilir. Gelişme devresinden itibaren ortaya çıkan çöküklüklerde süt kanallarının yerini bağ doku olarak adlandırdığımız sıkı doku almış olabilir ve meme ucunu içeri çekiyor olabilir. Bu hastalarda süt kanalının gelişmemesi sorunu da olabilir. Sonradan oluşan çöküklükler enfeksiyona bağlı iyileşme dokularının meme ucunu çekmesi nedeniyle olabilir ve bu çekintiler serbestleştirilirse sorun düzelebilr.

 

Cerrahide uygulanan  meme uzu çevresindeki çekinti yaratan dokuların serbesteştirilmesi ve meme ucunun geriye kaçmaması için kalıcı dikişler konulması şeklindedir. Doğuştan olan çökmelerde süt kanallarında gelişim bozukluğu olabileceği ve emzirmede sorun yaşanabileceği unutulmamalıdır. Eğer doğuştan olan çökmelere cerrahi uygulanmaışsa ve sonrasında emzirme sorunu yaşanıyorsa direkt cerrahi uygulamaya bağlanmamalıdır. 

 

Büyük meme uçlarının küçültülmesi 

 

Geniş ya da normalden uzun meme uçlarının küçültülmesi için farklı yöntemler tanımlanmıştır. Bunlar içinde süt kanallarına zarar vermeyen ve estetik açıdan güzel görünüm oluşturabilecek teknikler tercih edilir. Teknik seçimi hastanın muayene bulgularına göre karar verilir. 

Herhangi bir meme estetiği ameliyatı ile birlikte meme ucu küçültme yapılabildiği gibi , lokal anestezi altında tek başına da uygulanabilir. 

Please reload

bottom of page