top of page

SAÇ EKİMİ

 

Saç Ekimi Nedir?

 

Saç dökülmesi olan bölgelere dökülmeyen alanlardan alınan saç köklerinin transfer edilmesi işlemi saç ekimi olarak adlandırılır. Saç ekimi doku nakli olduğu için cerrahi bir işlemdir. Bu konuda yeterli yetkisi olan kişiler tarafından uygun koşullarda yapılması gereklidir. Saç ekimi yaptırmadan önce ekimi uygulayacak kişinin deneyim ve yetkisi olup olmadığından emin olunuz. 

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

Saç ekimi kimlere uygulanır?

 

Saç ekimi herhangi bir nedenle saç kaybı yaşamış kişilere uygulanır. Saçlı derinin ön bölgesindeki saçlarda dökülme görülen erkekler saç ekimi için en çok başvuran kişiler olmasına rağmen kadınlar da da saç ekimi uygulamaları yapılmaktadır. 

 

Saç ekimi nasıl uygulanır?

 

Saç ekiminde kısaca FUE veya FUT olarak adlandırılan teknikler kullanılmaktadır. FUE tekniğinde  kökleri özel bir alet yardımıyla en az zarar görecek şekilde saçlı derinin arka kısmından alınarak ön kısma nakledilir. FUT tekniğinde ise saçlı derinin arka kısmından şerit şeklinde çıkarılan dokudan el de edilen kıl kökleri transfer edilir. Ekim aşamaları iki yöntemde aynıdır. Daha kolay uygulanması daha az skar bırakması ve köklerin daha az zarar görmesinden dolayı FUE tekniği günümüzde en çok kullanılan tekniktir. Uygulanacak tekniğe hastanın muayene bulgularına göre karar verilir. 

 

Saç ekimi ne kadar sürer?

 

Saç ekimi köklerin alınması, ekilecek bölgenin hazırlanması ve köklerin ekimi olmak üzere üç aşamada gerçekleşir. Tüm aşamalar lokal anestezi altında uygulanır. İşlem ekilecek bölgenin büyüklüğüne göre 6-8 saat sürebilir. İşlem bittikten sonra köklerin alındığı bölgeye pansuman uygulanır ekim yapılan bölge açık bırakılır.

 

Saç ekiminde iyileşme nasıl olmaktadır? 

 

Saç ekimi uygulandıktan sonra günlük yıkama ve bakım ile ekim alanındaki iyileşme dokuları uzaklaştırılır. Saçlar önce dökülür sonrasında yeni saçlar ortalama 2-3 ay içinde çıkmaya başlar. İlk çıkan saçlar ince ve cansız görünebilir, saçların tam olarak sağlıklı çıkması yaklaşık 1 yılı bulabilir. 

Saç ekimi kaç seansta uygulanır?

 

Saç ekimi genel olarak bir  seans olarak uygulanır, ancak saç yapısına ve dökülen bölgenin büyüklüğüne göre iki seans olarak da planlanabiir. 

Please reload

bottom of page