top of page

MEME KÜÇÜLTME ​

Meme Küçültme Nedir?

Meme kadınların görünüm ve fonksiyon açısından en önemli organlarından biridir, meme boyutunun fazla olmasının yarattığı sorunlar kadınlarda bu organa karşı olumsuz bir tutum gelişmesine yol açar. Büyük boyutlu memeler hareket kabiliyetini kısıtlar, boyun ve bel ağrılarına neden olur, alt kısımlarda oluşan pişik ve yaralar hijyeni bozar öte yandan görsel rahatsızlığın getirdiği sorunlar özgüven azalmasına sebeur. Meme küçültme tüm nedenlerden dolayı hayat kalitesini artırıcı bir ameliyattır. 

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ'a Sorun

Teşekkürler! Mesaj gönderildi.

Meme küçültme ameliyatı kimlere uygulanır?

 Meme Küçültme ameliyatı

  • Meme dokusunda gelişimsel olarak  aşırı büyüklük olan

  • Meme dokusunda emzirme sonrası büyüme ve sarkma oluşan 

  • Meme boyutları arasında belirgin farklılık olan kişilere uygulanır

Meme küçültme  18 yaşından itibaren ameliyat için sağlık açısından engeli bulunmayan, gerçekçi beklentiler içinde olan aşırı meme büyüklüğü olan kişilere uygulanır. 

Meme Küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme ameliyatında genellikle ters T şeklinde kesiler kullanılır. Meme ucu çevresinden ve meme altı oluğundan yapılan kesiler orta hatta kısabir kesi ile birleştirilerek meme ucunu besleyecek kadar doku bırakıldıktan sonra fazla dokular çıkarılır. Yeni oluşturulan meme şekline göre meme ucu uygun alana adapte edilerek ameliyat bitirilir. 

Meme Küçültme ameliyatı öncesi neler yapılır?

Meme Küçültme öncesinde ayrıntılı muayene ve ölçümler yapılır. Meme dokusu mammografi veya USG ile görüntülenir. Ameliyat için risk oluşturulacak durumlar olup olmadığı araştırılır. BMI yüksek olan morbid obez hastalarda öncesinde diyet yapılması önerilir. İdeal kiloya ulaştıktan sonra meme küçültme yapılması önerilir. Anestezi açısından gerekli kan testleri yapılır. Ameliyat öncesinde ve sonrasında en az 2 hafta sigara içilmemelidir. Kan sulandırıcı ilaçlar  bir hafta önce bırakılmalıdır. Meme küçültme öncesinde oluşacak meme boyutu, beklentileriniz, riskler konusunda doktorunuzla ayrıntılı bir şekilde konuşmanız önemlidir.

Meme Küçültme  İşlemi Nasıl Uygulanır?

Meme Küçültme işlemi genel anestezi altında uygulanan yaklaşık 2.5- 3 saat süren bir ameliyattır. Ameliyat bitiminde kesi alanlarına pansuman yapılarak, her iki memeye biriken kanların akışını sağlayan diren konularak ve özel sutyen giydirilerek son verilir. Genel olarak hastanede 1 gün yatış yeterlidir.

Please reload

MEME KÜÇÜLTME SONRASINDA EMZİRMEK MÜMKÜN MÜ?

Meme Küçültme Ameliyatında genel olarak meme kanallarını ve meme ucunu koruyucu teknikler kullanılır. Bu şekilde emzirme yetisinin korunması sağlanır. Meme küçültme sonrasında geride bırakılan doku emzirme için genellikle yeterlidir. Ancak emzirme tek başına meme büyüklüğüne bağlı bir durum değildir.Annenin beslenmesi, hormonal ve psikolojik durumunun emzirmede etkili olduğu unutulmamalıdır.

Meme Küçültme Sonrası Neler Yaşanır?

Meme Estetiği sonrasında ilk birkaç gün içinde şişlik, morluk, ağrı oluşabilir.Ağrı kesiciler ile ağrı kontrol altına alınabilir. Destekleyici sutyen giymek iyileşmeyi hızlandırabilir. Şişlik ve morluk bir iki hafta devam edebilir. 

Meme Küçültme işlemi sonrasında birkaç gün içinde ağır aktivitelerden kaçınmak şartıyla kişi günlük hayatına dönebilir. Ortalama 1.5 ay sonra spor v.b. aktivitelere dönüş yapılabilir. 

Meme Küçültme sonrasında ilk hafta ve ikinci hafta kontroller yapılarak pansuman uygulanır. Meme tam olarak şeklini 3-6 ayda almaktadır. 

Meme Küçültme Sonrası Nasıl Bir Sonuç Oluşur?

Meme Küçültme sonrasında daha küçük, dik ve vücudunuzla uyumlu meme boyutlarına kavuşabilirsiniz. Ancak yapısal bazı sorunlar ve asimetriler devam edebilir. Meme küçültme oldukça büyük bir yükten kurtulmuş olursunuz. Aşırı kilo alıp vemer ve gebelik durumlarında meme boyutunda değişimler olabilir. Ameliyat öncesi boyutlara ulaşması beklenmez.

Meme Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Kanama, Enfeksiyon, Yara açılması gibi erken dönem riskler düşük oranda da olsa bu ameliyatta görülebilir. Meme ucunda hissizlik geçici olarak ortaya çıkabilir. Çok nadiren kalıcı olabilir. Ameliyat sonrası boyut ve şekil farkı kişinin belirgin bir göğüs asimetrisi yoksa genel olarak ortaya çıkmaz. Kesi alanlarında ilk başta daha belirgin olan zamanla cilt rengini alan izlerin olması normaldir. Nadiren yara iyileşmesi bozukluğu olan kişilerde belirgin izler kalabilir. 

لا توجد منشورات بهذه اللغة حتى الآن
انتظرونا...
bottom of page