top of page

Burun Estetiği sonrasında kanama


Burun Estetiği sonrası kanama normal mi?Burun estetiği nefes yolu sorunlarının giderilmesi ve burun şeklinin yüz ile uyumlu hale getirilmesi için uygulanan bir ameliyattır. Burun kanlanması çok yoğun bir organdır. Bu nedenle bu bölgede yapılan cerrahilerde ameliyat sonrası kanamalar olması normaldir.Burun Estetiği sonrası kanama nasıl olur?


Burun estetiği sonrasında sızıntı şeklinde kanama olması normaldir. İlk günlerde biraz yoğun olabilir ama sonra zaman içinde azalır. Genel olarak burun salgıları ile karışmış açık renkli bir sızıntı görülür. Bazen burun içinden minik pıhtılar çıkabilir.


Burun Estetiği sonrası kanama ne kadar devam eder?


Burun estetiği sonrasında birkaç gün içinde bu sızıntılar azalarak tamamen geçer. Konka dediğimiz burun etlerine müdahale edildiği durumlarda kanama biraz daha fazla olabilir.


Burun Estetiği sonrası kanama varsa ne yapılır?


  • Burun estetiği sonrasında burun çevresine soğuk uygulama yapılmalıdır.

  • Damarları büzücü etkisi olan spreyler kullanılabilir.

  • Başın iki yastıkla yatacak şekilde yüksekte tutulması önemlidir.

  • Burun ameliyatı sonrasıdan oda sıcaklığı 22-23 derece seviyesinde olmalıdır,

  • Kanama hiçbir şekilde durmuyorsa doktor ile iletişime geçilmelidir.

Yüksek sıcaklıklarda veya yazı güneşin dik geldiği saatlerde güneş altında bulunmak burunda kanama riskini artırır. Bu durumlarda dikkatli olunmalıdır.


Eğer sızıntı şeklinde değil de sürekli akan bol miktarda taze kan geliyorsa burnunuzdan mutlaka doktorunuzla iletişime geçiniz. Hiçbir şekilde kanama durmuyorsa burun içinin kontrol edilmesi ve yeniden tampon konulması gerekebilir. Burun estetiği sonrası kanama %1 hastada komplikasyon olarak görülebilir. Doktorunuzla iletişim içinde bulunmanız erken müdahale edilip sorunun hızlı çözülmesini sağlar.


Burun Estetiği sonrası kanamalarda yeni bir tampon konulması , bazen anestezi altında müdahale edilmesi gerekebilir.


BURUN ESTETİĞİ SONRASI MERAK EDİLENLER
Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı


1.389 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page