top of page

Burun Tamponu Çıkarılması

Güncelleme tarihi: 14 Eki 2019


Burun Ameliyatlarından sonra tampon çıkarılması ile ilgili geçmişteki deneyimler hala kişileri olumsuz etkilemekte. Peki burun tamponu çıkarılması zor mu? Burun tamponu konulması her zaman gerekli mi? Burun tamponu için hangi materyaller kullanılıyor?


 

Burun tamponu özellikle eğriliği bulunan kişilerde burun kıkırdağı düzeltildikten sonra bu bölgede kanama olmaması için yerleştiriliyor. Burun orta bölümündeki kıkırdağın kanamalarında kıkırdak beslenmesi bozulabilir ve iyileşme istenilen şekilde olmaz kıkırdak deformiteleri ortaya çıkabilir bu nedenle tamponlar erken dönemde baskı yaratarak kanamaları azaltır.

Burun ameliyatlarında konka büyümesine yönelik işlemler yapılmışsa yine bu bölgedeye baskı oluşturması için burun tamponları konulması hastanın yararınadır. Burun tamponlarının kaç gün kalacağı yapılan işleme göre karar verilir.3-7 gün arasında burun tamponları tutulabilir.

Eğer septum adı verilen burun orta bölümündeki kıkırdakta deformasyon yoksa çok fazla bu bölgede çalışılmamışsa tampon konulmasına gerek olmayabilir. Bu ameliyatın tekniğine cerrahın tercihine göre değişebilir. Ancak bu konuda "tamponsuz burun estetiği" veya "tampona gerek yoktur" gibi kesin ifadeler yanlış anlaşılmalara neden olmaktadır.

Burun tamponu için en sık silikon nazal tamponlar tercih edilir. İçlerindeki boşluklu bölüm iyileşme döneminde de kişinin nefes almasına izin verir. Silikon kaygan bir materyal olduğu için yerleştirilmesi ve çıkartılması kolaydır. Merocell gibi tamponlar yine burun ameliyatlarında kullanılabilir içerdeki sıvıyı emerek şişen bu tamponlarda birkaç gün sonra rahatlıkla çıkartılabilir.

Burun tamponu çıkartılması geçmişte olduğu gibi kişiyi rahatsız eden bir işlem değildir. Basit bir kuvvetle çekilerek kayarak burundan çıkartılır. Genel olarak belirgin bir ağrı duyulmaz hatta burun deliklerinin açılması ile kişi önemli ölçüde rahatlama hisseder.

Burun ameliyatları hakkında güncel, doğru ve yeterli bilgileri görüşmeye gittiğinizde Estetik ve Plastik Cerrahi doktorlarından alabileceğinizi unutmayınız.


Burun tamponu çıkarılması linki tıklayarak izleyebilirsiniz.

Op.dr.Nurgül Altuntaş

Kocaeli Estetik Cerrahi Uzmanı

820 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page