top of page

Rinoplasti Sonrası Ödem

Güncelleme tarihi: 14 Eki 2019


Rinoplasti (burun ameliyatı) ameliyatlarından sonra burunda ve çevresinde ödem görülmesi normal bir durumdur. Kişinin deri yapısı, kullanılan teknik, anatomik özellikler ortaya çıkabilecek ödem miktarını etkileyebilir.


 

Rinoplasti uygulanan kalın derili kişilerde daha fazla ödem oluşabilir ve ince derili kişilere göre daha geç geçebilir. Erken dönemde bol sıvı tüketilmesi, yeşil çay gibi bitki çayları ödemi azaltabilir. Burun sırtındaki iyileşmeye yardımcı olmak için doktorunuz tarafından önerilen masajları da yapmanızda fayda vardır.

Rinoplasti (burun ameliyatı) sonrasında burun sırtı ve çevresi ödem ve iyileşme nedeniyle hassas olduğundan gözlük takmamanız önerilir. 3.aydan sonra hafif çerçeveli gözlükler kullanılabilir. Eğer kişi mutlaka gözlük kullanmalıysa lens kullanması önerilir.

Burun sırtındaki ödem kişiye göre değişmekle birlikte ortalama 3.ayda toparlar , burun ucunun tam olarak normale dönmesi ise 6 ay-1 yıl arasındaki süreçte gerçekleşir.

Burun ameliyatları sonrasında sabırlı olup iyileşme sürecinin tamamlanmasını beklemek önemlidir. Dokuların kendini toparlama ve yenileme süreci olduğu unutulmamalıdır.

134 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page