top of page

Malign Melanom Nedir?

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019


Malign melanom deri içinde dağınık halde bulunan melanosit adlı hücrelerden köken alan kötü huylu bir kanser türüdür. Melanositler pigment üreterek deriye rengini verir aynı zamanda güneşin zararlı ışınlarını absorbe ederek güneşten korunmaya yardımcı olur.


 
Malign melanom nasıl oluşur?

Melanom genel olarak 25 yaştan itibaren orta yaşlarda ortaya çıkar , kadınlarda daha fazla görülür. mevcut bir benin değişimi ile oluşabileceği gibi direkt kanserleşmiş hücrelerin çoğalması ile de ortaya çıkabilir.

Malign Melanom için risk faktörleri nelerdir?

  • fazla sayıda bene sahip olmak

  • açık tenli olmak

  • genetik yatkınlık

  • aile öyküsü

  • bilinçsiz güneşlenme

  • bilinçsiz güneş koruyucu kullanımı

Malign Melanom nasıl görünür?

Koyu renkli hızlı büyüyen bir benininiz varsa veya mevcut beninizde renk değişikliği, sınır düzensizliği, hızlı büyüme , kanama,kabuklanma ülserasyon varsa mutlaka kontrol için doktora başvurulmalıdır.

Açık tenli , güneşten çabuk etkilenen, vücudunda fazla sayıda ben bulunan,ailesinde melanom olan kişilerin düzenli aralıklarla kontrolü malign melanom gelişmeden önce veya erken safhada tümörün yakalanmasını sağlar ve tedaviyi kolaylaştırır.

Malign Melanom nerede görülür?

Melanom iç organlar, vulva,vajina,rektum dahil olmak üzere tüm vücutta görülebilir. Tınak altında siyahlığa yol açan tırnak yatağı tutulumları olabilir. Klinik olarak yüzeyel yayılan ,nodüler, akral lentigo, lentigo maligna gibi farklı şekillerde gruplandırılır.

Malign Melanom tanısı nasıl konulur ve nasıl tedavi edilir?

Görünüm ve seyir olarak şüpheli lezyonlardan biyopsi yapılarak patolojik tanı kesinleştirilir.

Sonrasında 5 cm güvenlik sınırı sağlam dokuyu da içerek şekilde cerrahi olarak tümör çıkarılır. Tümör çıkarıldıktan sonra oluşan doku kaybı plastik cerrahi yöntemleri ile onarılır. Tümörün patolojik incelenmesine göre ek tedavilere ihtiyaç olup olmadığına karar verilir. IFN , radyoterapi gibi ek tedaviler onkoloji birimleri tarafından planlanır.

Malign Melanom nadir görülen bir deri tümörü olmasına rağmen hızlı büyümesi ve iç organ metastazları nedeniyle en ölümcül olanıdır. Erken teşhis çok önemlidir. Çevre dokulara veya uzak organlara yayılmadan tümörün çıkarılması yaşam şansını artırır. Vücudunuzda şüphelendiğiniz lezyonları mutlaka muayene ettriniz.

Malign Melanomdan korunmak için ne yapılabilir?

Malign melanomdan korunmak için bilinçli güneşlenmek çok önemlidir. Güneş ışınlarının yoğun olduğu öğlen saatlerinde güneşlenmemek, güneşten fazla kalmamak, şapka gözlük kullanmak , özellikle çocukluk çağında güneş temasına dikkat etmek cilt kanserlerinin önlenmesinde önemlidir.

Diğer yazılarımız için https://www.nurgulaltuntas.com/blog tıklayınız

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

0 505 799 2998

317 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page