İyi Huylu Benler

En son güncellendiği tarih: 14 Eki 2019


İyi huylu benler, pigmente lezyonlar, nevüs olarak adlandırılır.

Nevüs kelime anlamı olarak nokta, spot demektir. Nevüsler cilt hücrelerinin mikro karmaşık gelişiminden meydana gelen pigmente iyi huylu lezyonlardır. Nevüs kelimesi aslında melanositik nevüs kasdedilir.


İyi huylu melanositik nevüsler ;

Compound / Junctional / İntradermal olarak sınıflandırılır.

İyi huylu bu benler doğuştan oluşabilir veya sonradan ortaya çıkabilir. Doğuştan kıllı büyük nevüsler cilt kanseri açısında %15-20 risk taşırlar. Bu nedenle çıkarılmaları önerilir. Sonradan oluşan melanositik nevüsler ilk yaşta ortaya çıkabilir 40 lı yaşlarda artabilir , sonra giderek azalabilirler. Ancak sayıları çok fazla ise kötü dönüşüm gösterebilirler.

Displastik veya atipik nevüs denilen düzensiz sınırlı homojen olamayan karmaşık yapılı nevüsler genellikle cildin kapalı bölgelerinde ortaya çıkar özellikle malign melanom açısından risk oluşturabilirler.

İyi huylu benlerin nadir türleri

Blue nevus;(mavi nevüs) melanositik hücrelerin derin deri tabakalarında birikmesi ile mavi,gri renkte olabilir. Çok nadiren malign melanoma dönüşebilir, alınması önerilir.

Spitz Nevüs; genellikle çocuklukta yüz ve alt ekstremitede pembe kabarıklık şeklinde ortaya çıkabilir. Atipik hücreler içerdiği için malign melanom ile karıştırılabilir.

Becker Nevüs; genellikle erkeklerin boyun,sırt ve omuzlarındaki kıllı alanlarında bulunan, pigmente lezyonlardır.

Ota nevüs ; mukoza konjuctiva gibi nemli bölgelerde mavi gri renkte oluşan trigeminal sinir dallarının dağıldı alanlardaki iyi huylu benlerdir.

Mongol lekesi; Kalça ,kuyruk sokumu, kasık veya genital bölgede doğuştan ortaya çıkabilen kahverengi lekelerdir. 3-5 yıl içinde gerileyebilir.

Epidermal nevus; Doğumda veya çocuklukta olabilir kol bacaklarda daha çok görülür, koyu kabarıklık şeklinde ortaya çıkabilir.

İyi huylu benler nevüslerin daha pek çok alt tipi görülebilir. Patolojik tanı cilt kanserine dönüşüm riski açısından önemlidir. Riskli olgularda benler mutlaka çıkarılmalıdır.

Diğer yazılarımız için buraya tıklayınız

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi


42 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.