top of page

Nazal Valv Disfonksiyonu

Nefes tıkanıklığı nedenleri nelerdir? İnternal nazal vali nedir? External nazal vali nedir?

Nazal vali disfonksiyonu nasıl düzeltilir? 

Burun nefes alma fonksiyonunu sağlayan organımızdır. Havanın akciğerlere uygun koşullarda ulaşacak şekilde hazırlanması için burun içinde direnç noktaları vardır. Burundaki direnç noktaları genel olarak burun ön kısmında bulunur ve nazal valv (burun kapakçığı) olarak adlandırılırlar.

Nazal valv nedir?


Nazal valvler internal (iç) ve eksternal (dış) kapakçık olarak sınıflandırılmıştır. Dış bölüm burun kanatları, burun tabanı ve burun orta dış bölümündeki columella tarafından oluşturulur. İnternal nazal valv ise burun orta kısmındaki septum kıkırdağı ile üst yan kıkırdaklar arasında oluşur.

External nazal vali açısından daralma

Eksternal ve İnternal nazal valv açısındaki daralma nefes alma sıkıntılarına yol açar. İnternal nazal valv açısı genel olarak 10-15 derecedir, Türk toplumunda nefes alma sıkıntısı bulunmayan kişilerde daha da geniş olduğu saptanmıştır.

Eksternal valv darlıkları doğuştan burun deliğinin dar olması, burun orta dış kısmındaki kıkrdağın normalden geniş olması nedeniyle ortaya çıkabilir. Ayrıca travma ya da cerrahiye bağlı olarak oluşabilir.

İnternal nazal vali açısında daralma

İnternal nazal val darklıklarının en yaygın nedeni burun orta kıkıradğının eğriliğidir (septum deviasyonu). Üst yan kıkırdağın kalın olması da internal nazal valvi kapatır. Burun ameliyatları sonrasında bu alan desteklenmezse kemik çatının çıkarılması, alt yan kıkırdakların fazla çıkarılması, mukozada yapışıklık oluşması gibi cerrahiye bağlı nedenlerle de oluşabilir. Alt konkada büyüme ve nadiren burun kemiğindeki sorunlar da internal nazal valv disfonksiyonuna yol açar.

İnternal nazal valv disfonksiyonu Cottle testi ile anlaşılabilir. Parmak ile burun yanağa doğru çekildiğinde nefeste rahatlama olması cottle testinin pozitif olduğunu ve internal nazalv valv yetmezliğinin pozitif olduğunu gösterir. Ayrıca paranazal tomografide bu sorun görülebilir.

Valv yetmezliklerinin tedavisinde genişletmeye yönelik tedaviler uygulanır. Cerrahi sırasında septumun iki yanına konulan kıkırdaklar (spreader greft) cerrahiye bağlı olaşabilecek internal nazal valv yetmezliği riskinin azaltır.


Burun estetiği hakkında ayrıntılı bilgi için inceleyiniz

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Esteik ve Plastik Cerrahi146 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page