top of page

Estetik Cerrahi Uygulamalar -Röportaj

ESTETİK UYGULAMALARDA DOĞAL İŞLEMLER; OP. DR. NURGÜL ALTUNTAŞ


Estetik anlayışı doğallıktan yana olan, hastalarla ilişkilerinde şeffaflığa önem vererek realist yaklaşımları benimseyen ve bu doğrultuda hastaya uygun işlem seçimi konusunda hassas olan Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Nurgül Altuntaş’ı mayıs sayfalarımızda ağırladık. Özellikle burun, meme, genital bölge ve kulak estetiği alanlarında ameliyatlar gerçekleştiren Nurgül Hanım, Ekim 2014 yılından beri hastalarını kendi muayenehanesinde kabul etmektedir.


 


Doktor kimliğinin yanı sıra sanatın her dalına önem veren Nurgül Hanım Tiyatro Kasabası adlı tiyatro kulübü ile birlikte kurdukları Mavi Kuzgun Kültür ve Sanat Derneği ile sanatsal etkinlikler yapıyor ve Türkiye’nin birçok yerinde kütüphaneler kurulmasına yardımcı oluyor. Biz Grey ekibi olarak kendisi ile yaptığımız söyleşiden çok keyif aldık. Umarım sizler de okurken aynı keyfi alırsınız.


kocaeliestetik cerrahi nurgül altuntaş
dr.nurgül altuntaş

Nurgül Altuntaş kimdir? Grey okurları için bize biraz kendinizden bahseder misiniz?


Trabzon doğumluyum, ilk ve orta öğrenimimi orada tamamladım. Daha sonra çocukluk hayalim olan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne başladım. Üniversite yıllarımda Plastik Cerrahi bölümünü seçmeye karar verdim. 2011 yılında Ankara’da Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ihtisasımı tamamladım. Kocaeli Seka Devlet Hastanesi’ne atandım. Bir süre çalıştıktan sonra özel muayenehaneme geçtim, uzun zamandır burada ihtiyaç duyan kişilere yardımcı olmaya çalışıyorum. Hekimlik dışında edebiyat ve tarih ile ilgileniyorum. Yan uğraş olarak Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler ve Kültürel Miras bölümlerini bitirdim. Okumayı, gezmeyi ve toprakla uğraşmayı severim.


Kliniğinizde ne tür hizmetler veriyorsunuz? En çok hangi işlemler talep ediliyor?

Kliniğimizde en çok burun estetiği, meme estetiği, genital bölge estetiği, kulak estetiği, göz kapağı estetiği, karın estetiği ameliyatlarını uyguluyoruz. Ameliyatsız estetik işlemlerden tüm dünyada olduğu gibi bizim de en çok yaptığımız Botulinum toksin uygulamaları, yüz dolgusu, yanak dolgusu, mezoterapi yaptığımız diğer ameliyatsız estetik uygulamalardır.

Kliniğinizde estetik işlemler dışında yaptığınız uygulamalar var mı?


Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi oldukça geniş bir daldır, pek çok farklı vücut bölgesi ile ilgili ameliyatlar gerçekleştirebiliyoruz. Deride bulunan ben veya tümörlerin cerrahisi, el yaralanmaları tedavisi, doku kayıpları onarımı, doğumsal el, ayak, yüz deformitelerinin düzeltilmesi, kronik yara bakımı en sık uygulanan plastik cerrahi müdahalelerdir.


İşinizi icra ederken önemsediğiniz noktalar nelerdir?


Öncelikle işimi severek yapıyorum. Biz cerrahlar olarak her zaman en iyiyi hedefleriz ancak uğraştığımız konu yaşayan ve değişime açık bir yapı olan insan vücudu olduğu için sonuçlar ve hedeflediklerimizin aynı olmama riskiyle karşı karşıyayız. Bu yüzden daha iyisini yapabilmek için sürekli bilgilerimi yeniliyorum, güncel teknikleri ve gelişmeleri takip ediyorum. Uygun kişilere, uygun zamanda gerekli müdahaleleri yapmaya çalışıyorum. Ameliyat öncesinde sağlıklı bir hasta - doktor ilişkisinin kurulmuş olmasını önemsiyorum. Kişilerin müdahaleler hakkında ve riskler konusunda yeterince bilgi sahibi olmasını sağlamaya çalışıyorum. Kullandığım ürünler ve malzemelerin uluslararası kurumlar tarafından onaylanmış olmasına, çalıştığım ekipler ile uyum içinde olmaya dikkat ediyorum.


Çok fazla bu işi yapmaya çalışan yetkili - yetkisiz, diplomalı – diplomasız insan var. Bir uzman olarak bu konu hakkındaki düşüncelerinizi öğrenebilir miyiz?


Ülkemizde tıp eğitimi aşamaları ve süreleri, branşların aldığı eğitimlerin içerikleri, yetki alanları yeterince açıktır. Ancak son yıllarda estetik işlemlere artan taleple birlikte hekim olmayan kişilerin bile tıbbi uygulamalar yaptığını görmekteyiz. Estetik işlem talebi olan kişilerin bu konuda bilinçli olması önemlidir. Her işlem bazı riskler içerir ancak estetik konusunda yeterli eğitimi almış, deneyimli hekimlerin elinde bu risklerin daha az olacağı unutulmamalıdır. Yine ortaya çıkabilecek herhangi bir komplikasyonda bu konuda bilgili, yetkili kişilerin daha hızlı ve etkili çözümler sunabileceği akılda tutulmalıdır.


Trend olan her tedaviyi uygulamadığınızı biliyoruz. Bunun sebebi nedir?


Sosyal medyanın daha çok kişi tarafından kullanılır olması zamanla tanıtım ve pazarlama platformu olarak görülmesine yol açtı. Her sektörde olduğu gibi estetik işlemler konusunda da çok fazla paylaşım ve tanıtım mevcut. Yıllardır yapılan uygulamalar yeni bir isimle insanlara sunulabiliyor veya sonuçları hakkında yeterince bilimsel veri olmayan uygulamalar mucizeymiş gibi gösterilebiliyor. Estetik işlemlere talebin yüksek olmasıyla da bazı uygulamalar kısa zamanda insanlar arasında trend hale gelebiliyor. Ancak her işlemin herkese uygun olmayacağı ya da herkeste aynı sonucu vermeyebileceği göz ardı edilebiliyor. Uzun dönem sonuçları hakkında bilimsel verileri olan uygulamaları tercih etmenin ve uygun kişiye yapmanın daha güvenli olduğunu düşünüyorum.


Doktor kimliğinizin dışında Mavi Kuzgun adında bir eğitim ve kültür derneği kurduğunuzu biliyoruz. Bu derneğin amacı nedir?


Dernek bir grup arkadaşımızla özellikle eğitim olanakları kısıtlı olan bölgelere katkı sağlamak amacıyla kuruldu. “Bir çocuk için bile değer” sloganıyla kütüphane kurulması, kitap yardımı, müzik ve resim sınıflarına malzeme temini gibi çeşitli şekillerde okullara destek vermeye çalışıyoruz. Pek çok güzel işe imza atan tiyatro grubu Tiyatro Kasabası ve Kocaeli Tababet oyuncuları ile ortak projeler yürütüyoruz. Kütüphane kurduğumuz okullardan aldığımız olumlu geri dönüşler yeni projeler için motive olmamızı sağlıyor. Amacımız mümkün oldukça daha çok çocuğun hayatına dokunabilmek.


Gelecek plan ve projeleriniz nedir?


Cerrahi branşlarda fiziksel ve ruhsal olarak sürekli yüksek tempoda, stres içinde çalışmak gerekiyor. Bu tempoda devam edebilecek gücüm olduğu sürece mesleğimi en iyi şekilde icra etmeye devam edeceğim. Ancak ilerleyen zamanlarda doğada ve kütüphanemde daha fazla vakit geçirebileceğim sakin bir hayat sürmeyi planlıyorum.


Instagram: drnurgulaltuntas

nurgulaltuntas.com

İletişim: 90 262 331 61 61


E-POSTA

bilgi@nurgulaltuntas.comADRES: İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125 (Akbank E 5 şubesi üstü)

50 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page