Skar Revizyonu Nedir?

En son güncellendiği tarih: 15 Eki 2019


Skar revizyonu nedir?

Skar revizyonu vücuttaki izlerin daha az farkedilebilir hale getirilmesi için yapılan işlemleri içerir.Yara izlerinin deri yapısı ve rengi ile uyumlu bir hale getirilerek dikkat çekiciliğinin azaltılması planlanır.


Skar revizyonu için hangi aşamalar uygulanır?

Skar revizyonuna karar vermeden önce yara izinin durumu, yeri, büyüklüğü, kabarıklığı rengi değerlendirilir. Bazen tek başına bir teknik önemli bir düzelme sağlarken bazen birkaç tekniği bir arada kullanmak gerekebilir.

Skar revizyonu için yüzeysel tedaviler; Yara izleri için jeller ,silikon sheet ve bası giysileri yara iyileşmesi aşamasında derideki anormal pigment oluşumunu azaltır. Bu ürünler genel olarak mevcut yüzeysel yaralarda yara iyileşmesi aşamasında tercih edilebilir , cerrahi olarak skar revizyonu uygulanan bölgelerin iyileşme aşamasında da bu yöntemlerden yararlanılabilir.

Skar revizyonu için enjeksiyon tedavileri; Deride çöküntü oluşturan skarların düzeltilmesinde dolgu materyallerinden faydalanılabilir. Diğer enjeksiyon yöntemi yara izine steroid verilmesidir. Bu şekilde kollajen oluşumu azaltılır, skarın görünümü, büyüklüğü ve rengi değişebilir.

Skar revizyonu için yüzey tedavileri; Bu yöntemler de skar revizyonu için oldukça sık kullanılır. Cildin üst tabakasında değişiklik oluşturarak deride değişme meydana getirirler. Dermabrazyon, Lazer tedavisi,Kİmyasal peeling, Ağartıcı ajanlar bu tedaviler arasında sayılabilir.

Skar Revizyonu Cerrahisi

Bazen skarların tekrar tabakalara uygun bir şekilde onarımı gerekebilir. Skar olduğu gibi çıkartılarak daha az iz bırakacak şekilde onarılabilir. Bazen skarın yerine ve yönüne göre Z plasti, W plasti gibi yöntemlerden yararlanılabilir. Bu şekilde skarların yönü değiştirilerek cilt çizgilerine uygun hale getirilebilir veya daha az görülebilecek bir alana taşınması sağlanabilir.

Skar revizyonu cerrahilerinden sonra jel ile masaj , bası giysisi, silikon sheet gibi yöntemler daha iyi bir iyileşme sağlamak için kullanılabilir.

#skarrevizyonu #skartedavisi #skar #skardüzeltme #yaraizi

51 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.