top of page

Deri nakli (greft) nedir?

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019


Deri yaması (deri grefti) nedir? Deri yaması nasıl uygulanır? Deri yaması uygulamasında iyileşme nasıl olmaktadır? Deri yaması hangi durumlarda kullanılır.

Deri yaması, deri nakli, deri grefti nedir?

Dikiş ile kapatılamayan yaraların tedavisinde kullanılan derinin bir kısmını veya tamamını içeren deri nakline deri grefti uygulaması denir. Alınan doku parçası tamamen ayrılarak başka bir yere taşınarak yara onarımında kullanılır.


 

Deri grefti çeşitleri nelerdir?

Deri greftleri içerdikleri deri kalınlığına göre kısmi kalınlıkta veya tam kat deri grefti olarak sınıflandırılır. Derinin dermiş tabakasının bir kısmını içeriyorsa kısmi , dermiş tabakasının tamamını içeriyorsa tam kalınlıkta deri grefti olarak sınıflandırılır. Tam kalınlıkta deri greftleri daha fazla deri eki içerdiği için uygulandıkları sahada his duyusu oluşumu, terleme, kıl çıkması gibi özellikler aktarılabilir. Kısmi kalınlıktaki deri greftlerinde ise bu özelliklerin alıcı sahaya aktarılması kısıtlıdır.

Deri grefti, Deri yaması hangi durumlarda kullanılır?

Travmaya bağlı açık yaralar, kanser sonrası onarımlar, yanına bağlı cilt kayıpları deri greftlerinin en çok kullanıldığı alanlardır. Direkt dikişle kapatılamayan yaralarda , derinin tam kat kayıplarında tercih edilirler.