top of page

Meme Küçültme Zamanlaması

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019


Meme büyüklüğü genetik nedenlerle veya hormonal bozukluklarla ortaya çıkabilir. Gebelik dönemi ve emzirme sorunları, kilo alma meme boyutunda artışa neden olabilir. Meme küçültme işlemi meme hacminin bedenle uyumlu boyuta getirilmesi işlemidir. Meme küçültme 18 yaştan itibaren her yaşta uygulanabilir.


 

Meme küçültme ameliyatında genç yaşlarda meme ucunu ve meme bezlerini koruyucu teknikler uygulanarak emzirme fonksiyonunun devam etmesi sağlanır. Bu nedenle meme küçültme gebelik öncesinde uygulanabilir. Ancak gebelik ve emzirme, aşırı kilo değişimleri tüm vücutta olduğu gibi memede de değişikliklere neden olabilir.

Eğer ameliyattan kısa süre sonra bebek sahibi olmak planlanıyorsa ameliyat doğum sonrasına ertelenebilir. Erken dönemdedir gebelik planı yoksa meme küçültme uygulanabilir.

Artık gebelik düşünmeyen kadınlarda ise aşırı kilo alıp verme memeyi etkiler bu nedenle eğer kişi kilo verme sürecindeyse ideal kiloya indikten sonra hatta ideal kilo seviyesinde birkaç ay kaldıktan sonra meme küçültme uygulanması yararlıdır.

Gebelik sonrası meme küçültme emzirme bittikten 6 ay sonra düşünülebilir. Kilo verme süreci bu dönemde devam ediyorsa biraz daha beklenebilir.

En iyi zamanlama kararını muayene sonucundaki değerlendirme ve görüşmelerde doktorunuzla birlikte karar verebilirsiniz.


Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi

Kocaeli

18 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page