top of page

Meme Küçültme Ameliyatları 


Meme küçültme kimlere uygulanır?


Meme küçültme ameliyatı beden yapısı ile uyumsuz aşırı meme büyüklüğü olan kişilere uygulanır. Meme gelişimi ergenlik döneminde hormonların etkisiyle başlar, hormonlara aşırı duyarlılığın büyüklüğün idealden fazla olmasına neden olduğu düşünülse de “gigantomasti” olarak adlandırdığımız aşırı meme büyüklüğünün tam olarak nedeni bilinmemektedir. Genetik ve ailesel faktörler, kilo dengesizlikleri, tekrarlayan uzun süreli emzirmeler aşırı meme büyüklüğünü etkileyen faktörlerdir. Meme büyüklüğü görsel olarak rahatsızlık verdiği gibi vücutta bazı fiziksel sorunlara da yol açabilir. En sık şikayetler sırt ve kol ağrısı, omurgada eğrilme, duruş bozuklukları, omuzda çöküntü, meme altında pişikler, mantar enfeksiyonlarına bağlı koku şeklinde sıralanabilir. Ayrıca aşırı meme büyüklüğü olan kişilerde giysi seçiminde zorluk nedeniyle sosyal kısıtlanma, özgüven eksikliği, olumsuz beden algısı ortaya çıkabilir.


Meme küçültme nasıl uygulanır?


Meme küçültme genel anestezi altında , tam teşekküllü hastanelerde ameliyata engel durumu olmayan kişilere uygulanır. Meme ucunun korunduğu veya korunamadığı tekniklerle yapılabilir. Genel olarak cinsel olarak aktif doğurganlık çağındaki kadınlarda, gençlerde meme ucunun korunduğu teknikler tercih edilir. Meme ucunun korunamacağı dev memelerde veya çok yaşlı hastalarda meme ucunun korunmadığı emzirme fonksiyonun ve meme ucu hissinin feda edildiği teknikler kullanılmak zorunda kalınabilir.

Meme küçültme ameliyatlarında meme ucunun renkli bölümünü çevresel olarak içine alan "Ters T" veya “çapa” olarak adlandırılabilecek bir kesi yapılır. Fazla olan meme dokuları çıkarıldıktan sonra daha dik ve küçük bir meme yapısı oluşturularak ameliyat bitirilir. Meme dokusunun ne kadar küçültülebileceği kişinin ameliyat öncesi meme dokusu formu, meme büyüklüğü, beden yapısı gibi faktörlere göre planlanır. Meme ucunu besleyen damar ve sinirleri içeren ideal boyutta doku volumu geride bırakılmaktadır.


Meme Küçültme Ameliyatı sonrası hastanede ne kadar kalınır?


Ameliyat sonrası en az 1 gece hastaneden kalmak gerekir. Bu hastanın anestezi sonrası vücudun toparlanması, ilaç tedavileri için gereklidir. Ameliyattan sonra genelde memede biriken kanı dışarı almamızı sağlayan plastikten yapılan drenler kullanmamız gerekir. Memede kanamaya bağlı kan birikmesi ya da aşırı kanamanın takibi açısından hastanede kalınması önemlidir. Drenler çıkarıldıktan sonra kişi evine gönderilir. Halk arasında dren çıkarılmasının çok ağrılı bir işlem olduğu kanısı yaygındır ancak üç dört saniyelik bu adım sanıldığı kadar zor ve ağrılı değildir.


Meme küçültme sonrasında işe ne zaman dönülür?


Meme küçültme sonrasında ortalama 5-7 gün içinde işe dönüş sağlanabilir. İlk 4-6 ağır spor aktivitelerinden ve ağırlık kaldırılması gereken işlerden uzak durulması önerilir. Ortalama iki gün içinde kişinin özbakımını kendi sağlayabilecek duruma gelmesi beklenir.


Meme küçültme sonrası ağrı olur mu?


Meme küçültme sorasında hafif sızılar olması normaldir genel olarak ağrı kesici ile bu sızılar kontrol altına alınabilir. Birkaç günden sonra sızılar azalır , kişinin günlük aktivitelerine göre ilk aylarda kısa süreli gelip geçici ağrılar oluşabilir. Böyle durumlarda basit bir ağrı kesici alınarak durum kontrol altına alınabilir.
Meme Küçültme ameliyatının riskleri var mıdır?


Meme ameliyatlarından sonra her ameliyatta olabilen kanama, enfeksiyon, yara iyileşmesi bozuklukları, yaranın açılması gibi durumlar ortaya çıkabilir. Çok nadiren meme ucunda nekrotik durumlar, meme ucunda his kayıpları görülebilir, Doktorunuz ile sürekli iletişim halinde olmanız kontrollerine düzenli gitmeniz böyle durumların erken tanınıp tedavi edilmesini kolaylaştıracaktır.


Meme Küçültme Ameliyatı sonrası iz kalır mı?


Ameliyatlarda yara kenarlarındaki gerilimi azaltacak şekilde tekniklerle, kaliteli dikiş materyali kullanarak ve intradermik sütürler tercih edilerek daha az iz oluşum için gereken tedbirler alınır. Ancak hastanın cilt yapısı ve rengi, genel sağlık durumu, sigara alışkanlığı iz oluşumunda oldukça önemli bir etkenlerdir. İzler genelde ameliyat sonrası 1. aya kadar belirginleşip sonrasında solmaya başlar. Ortalama 6 ay içinde yara iyileşmesi tamamlanır ve kişinin cilt yapısına göre son halini alır. Bu süreçte yara iyileşmesini destekleyen tedaviler kullanılabilir.


Meme Küçültme ameliyatı sonrası nelere dikkat edilmelidir?


Ameliyat sonrası ilk haftalarda yorucu aktivitelerden uzak durulmalıdır. Meme dokusunun şekil almasının zaman alacağı unutulmamalıdır. Ameliyat sonrası dönemde önerilen sutyen 4-6 hafta kadar kullanılmalıdır.


Meme küçültme zor bir ameliyat mıdır?


Meme küçültme süreci diğer estetik ameliyatlara oranla daha rahat geçebilmektedir. Günlük aktiviteleri çok fazla sınırlayan bir işlem olmadığı için sosyal hayata dönüş daha kısadır. Ancak sonuçta bir ameliyat olduğu, riskler içerdiği, vücudun toparlamasının biraz zaman alabileceği unutulmamalıdır.


309 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comentários


bottom of page