top of page

Karpal Tünel Sendromu

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019


Karpal túnel el bileğinde ön koldaki tendon ve sinir yapılarının avuç içine geçişini sağlayan bir tüneldir. Tünel içinde basınç artışı buradaki yapıların fonksiyonunu etkileyerek elde ve parmaklarda bazı sorunlara yol açar.


 

Karpal tüneldeki basınç elin aşırı kullanımına, Romatoid artrit gibi eklem hastalıklarına, gebelikte oluşan yaygın ödeme, tekrarlayıcı hareketlerin oluşturduğu travmaya bağlı olarak artabilir.

Avuç içinde uyuşukluk, parmak hareketlerinde kısıtlılık , hassasiyet , parmaklarda elektriklenme hissi oluşabilir.

Bazı olgularda elin atele alınıp istirahat edilmesi ve antiinflamatuar ilaç kullanımı yararlı olabilir. Bu şekilde çözülemeyen ileri vakalarda cerrahi uygulanması gerekir. El bileği seviyesinden yapılan kesi ile tünel açılır sıkışan yapılar rahatlatılır. Ameliyat sonrası el atele alınarak dinlendirilir ve pansuman yapılır. ortalama iyileşme süresi1-2 haftadır. Geç dönemde belirgin bir yara izi kalmaz.

Ameliyatın başarısı sıkışmanın ne kadar uzun devam ettiği, sinirin ne kadar hasar gördüğü ile ilişkilidir. Bu nedenle elde uyuşma, karıncalanma, güç kaybı gibi şikayetlerinizi varsa doktora başvurmanız önerilir. Bu şekilde erkenden tanı konarak tedaviniz daha sağlıklı yapılmış olur.


Op.Dr.Nurgül Altuntaş

Kocaeli / Estetik ve Plastik Cerrahi

75 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page