top of page

Meme Küçültme Ameliyatı

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019


Meme küçültme kimlere gerekir? Meme küçültme ameliyatını SGK karşılar mı? Meme küçültme ameliyatı öncesi neler yapılır? Meme küçültme ameliyatı nasıl uygulanır? Meme küçültme ameliyatı sonrası iyileşme nasıldır? Meme küçültme ameliyat fiyatları nasıldır?

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Uygulanır?


 

Meme küçültme ameliyatında emzirmeyi korumak için aynı zamanda daha estetik bir görünüm için meme ucu ve çevresindeki süt bezleri korunarak ameliyat planlanır. Yaşlı veya çok büyük meme varlığında meme ucu korunması tehlikeye düşürecek bir durum varsa meme ucu yama şeklinde alınarak "free nipple" meme küçültme uygulanabilir. Ancak bu bazı hastalarda diğer teknikler uygulanamayacaksa, zorunluysa uygulanır.

Meme küçültmede genel olarak hastaların ters T ya da çapa olarak adlandırdığı bir kesi yapılır. Meme ucunun damar sinirleri ile korunan bölgesindeki farklılığa göre teknikler değişiklik gösterir. Superior pediküllü, superomedail pediküllü,inferior pediküllü olarak farklı tercihler hastaya göre karar verilerek kullanılır. Korunan kısım dışındaki fazlalıklar çıkarılır ve kesiler meme ucu daha yukarıya yerleştirilerek estetik açıdan vücutla uyumlu bir şekil oluşturacak biçimde onarılır.

Memede kesiler genelde cilt altı dikişlerle dikkatli bir şekilde onarılır. Uzun bir kesi olduğu için kesi hatlarına en az travma verecek şekilde onarımlar gerçekleştirilir. İçerde biriken doku sıvısı ve kanamları dışarı alması için iki adet diren denilen plastik borucuklar yerleştirilir. Kesi hatlarına özel bantlarla pansuman yapılır ve medikal sutyen giydirilerek ameliyat sonlandırılır.

Meme küçültme ameliyatı sonrası 1. gün kesi hatlarında hafifçe yanma ,sızı olması normaldir. Basit ağrı kesiciler ile bu durum kontrol altına alınabilir. Genel olarak 1 günlük takibin ardından direnlar çekilerek hasta taburcu edilir. Evde kullanılmak üzere birkaç adet ilaç reçete edilir ve gerekli önerilerde bulunulur.

Sağlıklı bir iyileşme dönemi için doktorunuzun önerilerine uymanız önemlidir.

https://www.nurgulaltuntas.com/single-post/2019/01/17/Meme-Kucultme-Ameliyati

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

259 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page