top of page

Elmacık kemiği belirginleştirme

Elmacık kemiği bölgesi neresidir? Elmacık kemiği bölgesi nasıl belirginleştirilir? Elmacık kemiği belirginleştirmede kullanılan yöntemler nelerdir? Elmacık kemiği dolguları kalıcı mıdır?


Elmacık kemiği bölgesi neresidir?


Elmacık kemiği bölgesi orta yüz bölgesinde kulak,alt göz kapağı, burun yan bölümü tarafından sınırlanan bölge olarak tarif edilebilir. Belirgin elmacık kemikleri daha genç ve dinamik bir görüntü sağlar. Elmacık kemik bölgesindeki çıkıntılar ve çene ucu birleştirildiğinde "V" şekli oluşması görsel olarak daha genç bir görünüm oluşturur. Elmacık kemiği bölgesinin silikleşmesi kişiler için rahatsız edici olabilir.


Elmacık kemiği bölgesi genetik özelliklere bağlı olarak yapısal olarak az gelişmiş olabilir, yaşla birlikte yerçekiminin etkisi ile bu bölgedeki dokularda sarkma olmasıyla elmacık kemiği bölgesinde hacim kaybı olabilir veya aşırı hızlı kilo değişimlerinde elmacık kemiği silikleşebilir.


Elmacık kemiği bölgesi nasıl belirginleştirilir?


Elmacık kemiği bölgesinde kullanılan yöntemler hyaluronik asit içeren suni dolgular, yağ enjeksiyonları ve implant tedavileri sayılabilir.


Genç yaşlarda, hafif silikleşmelerde hayluronik asit içerikli dolgular ile düzelme sağlanabilir. Hyaluronik asit içerikli dolgular kolay uygulanabilir, sonuçları kontrol edilebilir olması bakımında avantajlıdır. Ancak kalıcılıkları ortalama 1 yıldır, sonrasında yeniden uygulanması gerekir. Yapılacak volumler sınırlıdır, dolgu maddlerinin maliyetleri kişilere yüksek gelebilir. Ayrıca bu konuda yetkili deneyimli kişiler tarafından uygulanmadıklarında dolgu maddelerinde yan etki gelişme riski artmaktadır. Bu konuda da kişilerin dikkatli olması gerekir.


Fazla belirginleştirme gereken olgularda yağ enjeksiyonları tercih edilebilir.Kişinin kendi dokusundan olması nedeniyle yağ dolgularında reaksiyon gelişme olasılığı yoktur, kalıcılığı çok daha uzundur. Ancak yağ dolgularının da ameliyathane ortamında yapılma gerekliliği, asimetri veya erimeye bağlı ikinci seans gerektirmeleri gibi dezavantajları vardır. Yağ enjeksiyonları sadece elmacık kemiği bölgesine uygulanacağı gibi tüm yüz gençleştirme şeklinde de uygulanabilir veya başka estetik işlemlerle birlikte uygulanabilir.


Doğumsal sorunu olan aşırı gelişim bozukluğu bulunan kişilerde ise sentetik implantlar tercih edilebilir. Sentetik implantlar ameliyatla kemiği üzerine yerleştirilerek elmacık kemik bölgesinin belirginleştirilmesi sağlanır. Sentetik implantlar yabancı isim oldukları için alerji ya da enfeksiyon oluşturabilirler.


Elmacık kemiği belirginleştirme ve yüz estetiği


Yaşla oluşan deformasyonlar elmacık kemiği bölgesi ile birlikte tüm yüzde ortaya çıktığı için yüz bölgesine bütünsel yaklaşmak önemlidir. Göz altı çökmeleri, göz yaşı oluğu deformiteleri, göz çevresindeki kırışıklıkların birlikte tedavi edilmesi daha etkili bir sonuç alınmasını sağlar.


Elmacık kemiği dolgusu ücretleri nasıldır?


Elmacık kemiği bölgesine uygulanacak yöntemin belirlenmesi için öncelik Estetik ve Plastik Cerrahi de muayene olmanız önerilir. Kişi için uygun yöntem karar verildikten sonra maliyetler belirlenebilir. Yapılacak işleme, çalışma koşullarına, kullanılacak dolgu malzemesine göre ücretler değişkenlik gösterir. Lütfen doktorunuzla iletişime geçiniz.


Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı


210 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page