Burun Kırığı Düzeltilmesi

En son güncellendiği tarih: 13 Eki 2019


Burun çıkıntılı ve hassas bir organ olması nedeniyle sık sık travmaya maruz kalmaktadır. Özellikle spor yaralanmaları, yüz bölgesine alınan travmalar burunda ciddi kırıklara yol açabilir.


Burun kırıkları basit bir çarpmadan yüksek enerjili bir travmaya kadar değişik şekillerde ortaya çıkabilir. Yüksek enerjili travmalarda eşilik eden beyin, göğüs kafesi veya karın yaralanması olup olmadığı tespit edilmeli, hayati tehlike ortadan kalktıktan sonra burun kırıklarına müdahale edilmelidir.

Görüntüleme yöntemleri ile kemikte kırık görülmüşse redüksiyon dediğimiz burun kemiğinin yerine oturtulması işlemini takiben atel ile sabitleme uygulanabilir. Travma sonrası birkaç gün içinde bu işlem yapılmalıdır, sonrasında kemiklerin hareket ettirilmesi mümkün olmayabilir ve redüksiyon yapılamayabilir.

Erken müdahale edilsin ya da edilmesi burun kırıklarının burun şeklinde nasıl bir deformasyona neden olacağını ön görmek mümkün değildir. Genel olarak deviasyon, çökme, burun ucu düşüklüğü, burun ucu asimetrisi, burun tıkanıklığı, hava yolu problemleri oluşabilir.

Burun kırıkları sonrası oluşan deformiteler için travma sonrası 1. yıldan itibaren rinoplasti ameliyatı uygulanabilir. Kemik veya kıkırdak yapılardaki etkilenmeye bağlı olarak ameliyatın başarısı değişir, aşırı hasarlanmış kemik, eğilmiş dirençli kıkırdak varlığında tüm sorunları çözüp ideal burun şekli elde etmek mümkün olmayabilir.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

#kocaeliburunestetiği #burunestetiği #rinoplasti #burunkırığı #buruneğriliği

20 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.