top of page

Akıllı telefonlara bağlı el ve el bileği sorunları

Akıllı telefonlar hayatımıza girdikten sonra neredeyse günlük hayatımızdaki her işi onlarla yapar olduk. Zamanla tüm işlerimizi akıllı telefonlarla yapmaya, sosyal hayata akıllı telefonlar aracılığı ile katılmaya başladık ve telefonumuz olmadan yaşayamayacakmışız gibi hissetmeye başladık neredeyse. Özellikle akıllı telefonlar piyasaya çıktıktan sonra doğan nesil için cep telefonları vazgeçilmez bir aygıt, neredeyse vücudun bir parçası olarak algılanıyor.


Peki uzun süre cep telefonu kullanmak vücudumuzda ne gibi riskler oluşturuyor?


  • Teknoloji boynu ( Tech neck)

  • Eller arasında renk farkı (smartphone pinky)

  • Kübital tünel sendromu (cell phone elbow)

  • Karpal Tünel Sendromu

  • Sperm sayısında azalma

  • Mesaj Başparmağı (Texting Thumb)

  • Mesaj Pençesi (Text Claw)

  • Göz Yorgunluğu

  • İşitme Kaybı

Akıllı telefonların aşırı kullanımına bağlı el ve el bileğinde ortaya çıkan durumlar sonucunda el cerrahisini ilgilendiren müdahaleler gerekebilir.Karpal Tünel Sendromu


Karpal Tünel el bileği sevisinde, el bileği iç yüzünde ele uzanan tendon yapılarının ve median siniri geçtiği bir yapıdır. Elini çok kullanan kişilerde kas aktivitesine bağlı olarak kanal içinde baskı altında kalan median sinir zarında meydana gelen ödem el aşırı kullanılmaya devam ettikçe giderek siniri sıkıştırmaya başlar.


Median sinir baskı altında kaldıkça elde karıncalanma, uyuşma, parmak hareketlerinde kısıtlılık ortaya çıkar. Cep telefonu kullanımı günde 5 saatin üstünde olan kişilerde yapılan çalışmalar median sinir zarında ödem oluşumunun arttığını göstermiş. Birkaç yıl önce işi gereği veya oyun amacıyla bilgisayar faresi kullanan kişilerde benzer sorunlar görülürken günümüzde herkes tarafından yaygın olarak kullanılan avuç içine sığacak büyüklükteki akıllı telefonlar giderek daha fazla kişide karpal tünel sendromu gibi el el bileği sorunlarına yol açacaktır.


Texting Thumb (Mesaj başparmağı)


Avuç içine yerleştirilen telefonda başparmak ile kaydırma yapmak, mesaj yapmak, gönderileri beğenmek gibi aktiviteler zaman için başparmak ekleminde ağrı, sertlik yapabilir. Başparmakta artrit oluşabilir ve başparmak her kıvrılışında oluşan zorlanma artriti artırabilir. Ayrıca başparmağın uzun süreli kullanımı tendonlarda zorlanmaya bağlı tendiniti oluşumunu tetikleyebilir.


Text Claw (Mesaj pençesi)


Tıbbi bir isim olmayan bu terim sürekli ince motor hareket yaptıktan sonra el ve parmaklarda hissedilen ağrıyı tarifler. Telefonda yazmak, mesajlaşmak, gezinmek gibi aktiviteleri uzun süreli yapmak bilek ağrısı, uyuşukluk, ağrı ,güç kaybına yol açabilir. El bileği seviyesinde tendonitler ortaya çıkabilir ve karpal tünel çevresindeki tendonitler karpal tünel sendromuna yol açabilir. Telefon kullanımı sonrası ortaya çıkan bu durum dantel yapma, meyve soyma, sigara sarmak gibi tekrarlayan ince motor haketlerin fazla yapıldığı aktivitelerden sonra da ortaya çıkabilir.


Kübital túnel sendromu (cell phone elbow)


Dirsekte bulunan kübital tünel el ve el bileğinin en önemli sinirlerinden unlar sinirin geçtiği bir kanaldır. Bazı aktiviteler dirsekte zorlanmaya yol açarak unlar sinirin kübital kanalda sıkışmasına yol açar. Telefonda uzun süreli konuşma veya telefonu elinde bırakmama kübital tünel sendromunu tetikleyebilir. Ön kol ve dirseklerde uyuşma, karıncalanma ve ağrı meydana getirebilir.


Eller arasında renk farkı


Akıllı telefonların boyutundaki artış telefonu elde tutabilmek için giderek daha fazla güç harcanmasına neden oluyor , daha fazla güç harcanan bölgede artan kan akımına bağlı olarak telefonun tutulduğu dominant elin daha pembe görünmesine neden olabilir.Akıllı telefonlara bağlı el ve el bileği çevresinde oluşan sorunlar el cerrahisi disiplini içinde zamanla ayrı bir başlık haline gelecek gibi. Çünkü akıllı telefonlar toplumun tüm kesimleri ve tüm yaş grupları tarafından kullanılmakta bu nedenle ilerleyen yıllarda el ve el bileğinde oluşan ciddi sorunlar daha özel bir tıbbi yaklaşımı gerektirebilir.


Akıllı telefonlara bağlı sorunların günlük 4 saatin üzerindeki kullanımlarda çok daha fazla görüldüğü gösterilmiş. Akıllı telefonlara bağlı tıbbi sorunların en temel çözümü bu sorunlar oluşmadan bazı önlemler almaktır. Akıllı telefonları gerekli durumlarda kullanmak, günlük kullanım sürelerini mümkün olduğunca azaltmak, mesaj yazmakyerine "dikte" fonksiyonunu kullanmak gibi önlemler el veya el bileğinde oluşan bir sorunu ameliyat gibi komplike işlemlerle çözmekten kolaydır.


EL CERRAHİSİNDE MERAK EDİLEN DİĞER KONULAR


Doğumsal el anomalileri nasıl tedavi edilir?
Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı
393 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page