top of page

Labioplasti Nedir?

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019


Labioplasti nedir? Genital iç dudak sarkması nedir? Labioplasti kimlere uygulanır? Labioplasti gerektiren durumlar nelerdir?

LABİOPLASTİ NEDİR?


labioplasti -dr nurgul altuntaş

 

Labioplasti normalden büyük ve sarkık olan genital iç dudakların küçültülmesi işlemidir. Genital iç dudaklardaki genetik veya çoklu doğumları cerrahi olarak düzeltilmesi işlemine labioplasti denir.

İç dudak sarkması nedir?

Genetik ya da çoklu doğumlara bağlı olarak genital dış dudakların tarafından normalde örtülmesi gereken iç dudaklar normalden uzun, geniş ve sarkık olabilir. İlk başta kapalı bir bölge olmasından dolayı neden kadınlarda sorun yaratıyor diye düşünülebilir. Ancak genital iç dudak büyüklüğü yaşayan kadınlar hem görsel açıdan hem de işlevsel açıdan, günlük aktivitelerinin kısıtlanması bakımından iç dudak sarkmasından oldukça muzdariptir.

İç dudaklardaki sarkma iç çamaşırına sürtünen ince hassas dokuların kaşıntı ve hassasiyeti tetikler. Kadınlar sık sık iç çamaşırları düzeltme ihtiyacı hissedebilir. Özellikle dar giysiler giyildiğinde sarkık iç dudaklar daha da rahatsız edici olabilir. Kıvrımlı ince dokular arasında biriken salgılar kokuya ve hijyen bozukluklarına yol açabilir. Cinsel ilişki sırasında psikolojik olarak özgüven etkilenebilir veya zorluk yaşanabilir.

Bu sorunlar kişinin partneri ile sosyal çevresi ile ilişkilerini etkileyebilir, kişi de takıntı haline gelebilir. Kapalı bir yerde olması insanın öz güvenini nasıl etkileyebilir diye düşünebilirsiniz ancak her insan daha çekici ve güzel görünmek ister ve bütün vücut bölümleri için geçerlidir. Labioplasti ameliyatları bu sorunları gidermek için uygulanır

Labioplasti ameliyatının uygulandığı durumlar nelerdir?

Genital iç dudakların normalden büyük olması

Genital dış dudaklar tarafından kapatılamayacak kadar büyük iç dudaklar varlığında labioplasti uygulanır. Özellikle mayo ya da dar giysilerde bu bölgede görünen birikim erkeksi görünüme yol açabilir. Genital iç dudakların normalden büyük olması genel olarak adölesan devre dediğimiz gelişim çağında genetik nedenlerle ortaya çıkmaktadır. Tam olarak nedeni bilinmemektedir.

Genital iç dudakların sarkık olması

Yaşla birlikte doğumlar,kilo verme sonrasında genital iç dudaklarda sarkma meydana gelebilir. Sarkan bölümler koyu renkli olabilir ve bu renk değişimi kadınları görsel açıdan rahatsız edebilir.

Genital iç dudaklar arasında büyüklük farkı

Genital iç dudaklar arasında büyüklük ve şekil açısından fark olabilir Bu durumda mümkün olduğunca labium minus dokuları labioplasti ameliyatında büyüklük açısından eşitlenmeye çalışılır.

LABİOPLASTİ hem görsel açıdan hem de işlevsel açıdan genital iç dudaklarda sorunları olan hastaları oldukça mutlu eden tatmin edici sorunlar oluşturan bir ameliyattır.

https://www.nurgulaltuntas.com/genital-estetik

43 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page