top of page

Labiaplasty için uygun adaylar kimlerdir?

Güncelleme tarihi: 11 Eki 2019


Labiaplasty labium minus adı verilen iç genital dudakların küçültülmesi işlemidir. Son yıllarda gençler arasında oldukça yaygınlaşan bir ameliyat haline gelmiştir. İnternetin yaygınlaşması toplumda ifade edilmesi zor konularda daha rahat bilgi edinilmesinin yolunu açtı. Ancak bu durum bazen yanlış bilgilenmeye de sebep olabilir. Gençler buradan edindikleri bilgilerle normal sınırlarda olan genital bölge anatomilerinin anormal olduğunu düşünmeye başlayabilir.

Bu nedenle genital bölge görünümü ile ilgili sorun olduğunu düşünüyorsanız öncelikle doktora başvurup muayene olmalısınız.


 

Labiaplasty iç dudakların dış dudaklarda oldukça dışa taşarak sarkması, iç çamarı giyerken sorun olulturacak kadar büyük olması durumunda önerilir. Genital bölgesinde sorun olduğunu düşünen herkese uygulanması doğru değildir. Mutlaka beden algı bozukluğu, psikolojik travma olup olmadığı araştırılmalıdır.

Genital bölgedeki sorunlar labiaplasty, vajinoplasty gibi ameliyatlarla düzeltilebilmektedir. Ancak kadınların neyin normal olduğu neyin anormal olduğu konusunda bilgilendirilmesi gereksiz takıntıların giderilmesini sağlayarak gerçekten ihtiyacı olan kişilere cerrahi uygulanmasını sağlayacaktır.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

65 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page