top of page

Karın Germe sonrası Gebelik

Karın germe ameliyatı nedir? Karın Germe Ameliyatı nasıl uygulanır? Karın Germe ameliyatları kimlere uygulanır? Karın Germe sonrası iyileşme nasıl olur? Karın germe sonrasında gebe kalınabilir mi?Karın Germe (Abdominoplasti) nedir?


Karın bölgesindeki sarkmış derilerin çıkarılması ve karın duvarındaki kasların onarılması şeklinde uygulanan bir ameliyattır.


Karın Germe (Abdominoplasti) kimlere uygulanır?


Karın Germe işlemi göbek altı bölgede deri gevşekliği ve sarkma olan, doğumlara bağlı karın kası genişlemesi olan kişilere uygulanır. Deri gevşemesi olmayan hafif yağ birikimi olan olgular liposuction ile, deri gevşekliği fazla olmadan kas ayrışmasına bağlı olarak karın duvarı genişleyen kişilere endoskopik mini karın germe uygulanabilir. Ancak hem ciddi deri sarkması hem kas ayrışması olanlara karın germe uygulanması gerekir.

Karın bölgesindeki deformasyonlar sıklıkla gebelik ve doğum sonrası değişimler veya aşırı kilo kayıpları nedeniyle ortaya çıkar.

Karın Germe ameliyatlarını uygun hastalara yapmak riski azaltır. Aşırı kilolu, yoğun sigara tüketicisi, diabet gibi yara iyileşme bozukluğuna sahip kişilerde ameliyat kararı dikkatli verilmelidir. Karın germe , liposuction gibi işlemlerin zayıflama amaçlı yapılmadığı unutulmamalıdır.


Karın Germe ameliyatının zamanlaması nasıl belirlenir?


Karın Germe ameliyatı gebeliğe bağlı deformasyonu olan olgularda doğumun üzerinden 1 yıl geçtikten sonra uygulanabilir. Bu şekilde doğum kiloları verilmiş ve sarkan deri miktarı çatlaklar kendini göstermiş olur. Kilo verme sonrası olgularda ise ideal kiloya erişilmiş olması hatta ideal kilo civarında bir süre kilo almadan kalınmış olması daha uygundur.

Karın Germe için üst yaş sınırı yoktur, sağlıklı bireylerde her yaşta uygulanabilir. Ancak kronik hastalıkların arttığı, yara iyileşme kalitesinin azaldığı ileri yaşlarda iyileşmenin geç olabileceği unutulmamalıdır.


Karın Germe ameliyatı nasıl uygulanır?


Karın Germe genel anestezi altında uygulanan yaklaşık 2 saat süren bir ameliyattır. Hastanede 1 gün nadiren 2 gün yatış gerekir.Ameliyatta karın bölgesine korse takılır. İç çamaşırı bölgesinde kalacak şekilde bir kesi planlanır, bu kesi sezaryen izinden biraz daha uzundur. Sarkmış deriler çıkarılır. Kas onarımı uygulanır.Göbek deliği yeni pozisyonuna alınır.


Karın Germe ameliyatı iyileşme dönemi nasıldır?


Karın Germe sonrasında normla hayata dönüş ortalama 1 haftadır. Bu süreçte basit ağrı kesiciler ile ortaya çıkan ağrılar olması normaldir. Tam iyileşme 1 ayı bulabilir. Erken dönemde bol bol hareket etmek önemlidir. Basit yürüyüşler yapılabilir ağır aktiviteler 1.5 aydan sonra başlanır. Ameliyat sonrası giydirilen korse 3 hafta kullanılır.


Karın Germe sonrası göbek deliği şekli bulur mu?


Karın Germe sonrasında göbek deliği tamamen ciltten ayrılarak yeni yerine adapte edilir. Şeklinde değişiklik olmaz ancak yeri değişir.


Karın Germe ameliyatlarından sonra gebelik mümkün mü?


Karın germe ameliyatlarından 1 yıl sonra gebe kalınabilir. Eğer gebelikte aşırı kilo alınmazsa karın nispeten doğumdan sonra da yapısını korur. Ancak aşırı kilolu bir gebelik sonrası karında yeniden bir sarkma oluşma olasılığı vardır.


Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrah88 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page