Deri Tümörleri Tedavisi

En son güncellendiği tarih: 14 Eki 2019


Deri tümörleri özellikle ileri yaşlarda güneş ışınlarına maruz kalan bölgelerde daha sık olmak üzere vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Önceden var olan bir lezyonun değişimi veya yeni oluşan bir kitle olarak kendini gösterebilirler. Daha sıklıkla görülen Bazal hücreli kanser genelde iyi seyirlidir. Cerrahi olarak çıkarıldığında çoğunlukla tam olarak tedavi edilmiş olur. Erken yaşlarda görülebilen ve kötü seyirli olan Malign Melanom gibi tümörlerde radyoterapi, immunoterapi gibi ek tedavilere ihtiyaç duyulabilir.


Deri kanserleri çıkarılırken nüksü azaltmak için güvenlik sınırı hesaplanarak sağlam deriden de bir miktar çıkarılır. Boyutu büyük olan kanserlerde oluşan doku eksikliği uçuca dikişle çoğunlukla kapatılamaz. Bu durumda çevre dokulardan veya uzak dokulardan doku eksikliğini onarmak için doku aktarımı yapılır. Deri yaması, lokal flepler (v-y ilerletme, rhomboid flep, transpozisyon flebi) , uzak flepler (serbest fler, kompozit fler) doku eksikliklerinin giderilmesinde kullanılabilir.

Deri kanseri cerrahisi sonrası patoloji sonucuna göre geride tümör hücresi kalıp kalmadığı tespit edilebilir. Kanserin türüne ve yayılım potansiyeline göre radyoterapi, immunoterapi veya kemoterapiye ihtiyaç duyulabilir. Nadiren nüks olsa da düzenli kontroller tekrar eden lezyon erken yakalanarak tedavi edilmesini sağlar.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrah

#basalcellcarsinom #derikanseri #derikanseriçıkarılması #kocaeliplastikcerrah #kocaeliestetikcerrah

14 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.