Aksesuar Meme Nedir?

En son güncellendiği tarih: 13 Eki 2019


Aksesuar Meme Nedir?

Aksesuar Meme meme ucu ve/veya meme dokusunun uyluk iç kısmından başlayarak kol iç kımına kadar uzanan embriyonik süt çizgisi boyunca fazladan yerleşmesi şeklinde ortaya çıkan doğumsal bir anomalidir. Süt çizgisi dışında da meme ucu ve/veya meme dokusuna ektopik olarak rastlanabilir ancak bu durum çok nadirdir.


Aksesuar Meme Nasıl Oluşur?

Anne karnında embriyonun yan kısımlarında oluşan koltuk altı hattından uyluğa uzanan kabarıntılar daha sonra 4.-5 kaburga seviyesinden meme dokusunu oluşturmaya başlar bu hat üzerindeki diğer hücreler kaybolur. Eğer kaybolmazsa normal meme dokusunun benzer hücreler bu hat boyunca herhangi bir yerde ektopik veya diğer adıyla aksesuar meme dokusu oluşumuna neden olurlar.

Aksesuar Meme Görülme sıklığı nedir?

Aksesuar meme ortalama %2 civarında görülebilen bir durumdur. Erkeklerde de görülebilir. Nadiren genetik geçiş vardır. Irklar arasında görülme olasılığı değişkenlik gösterir. Örneğin Almanlarda %5.8 gibi yüksek bir oranda ortaya çıkabilir.

Aksesuar Meme Riskli midir?

Normal meme dokusunda olduğu gibi adet dönemlerinde şişme ağrı gibi durumlar dışında ele gelen şişlik dışında rahatsız edici değildir. Meme kanseri bu dokudan da kaynaklanabilir ancak aksesuar meme varlığı kanser riskini artırmaz.

Aksesuar Meme Nasıl Tedavi Edilir?

Aksesuar memenin tedavisi cerrahidir. Meme dokusunun bulunduğu yere göre estetik açıdan en az rahatsızlık verecek bir kesi tercih edilerek cerrahi olarak tamamen çıkarılır. Genel olarak sorunsuz iyileşen cerrahi girişimlerdir. Her kesi yerinde olduğu gibi kanama , enfeksiyon, yara açılması olabileceği unutulmamalıdır.Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrah

#ektopikmeme #aksesuarmeme #fazlamemeucu #memeanomalisi #koltukaltımeme

68 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.