top of page

Kadınlarda Meme Modası


Eski çağlardan bu yana kadın göğüslerinde moda

İnsanlığın varlığı boyunca güzellik algısından çok çeşitli değişimler olduğunu biliyoruz.Kadın memesi uygarlığın ilk şafağında işlevsel olarak ön planda iken zamanla amacı değişti; Göğüslerin şekli büyüklüğü kadın çekiciliğinin öğelerinden biri haline gelmiş oldu ve pek çok ressam ya da heykeltraş için ilham kaynağı oldu.


Neolitik çağdaki göçebe yaşayan çetin yaşam koşulları ile mücadele eden toplumlarda kadın çok çocuk yapan bedene uygun şekilde geniş kalçalı, büyük göğüslü olarak tasvir edilmiştir. O günün şartları düşünüldüğünde yağlı bir bedene sahip olmak bebekleri ısıtmak için önemlidir, yine verimli anne sütü bebeklerin hayatta kalması için çok önemlidir. Kadın işlevleri ile ön plandadır. Günümüzde böyle bir bedene sahip kadınları "obez" olarak değerlendirip spor salonlarına, diyetisyenlere gönderiyoruz:)

Girit/Miken medeniyetinde ESTETİK MEME

Daha geç dönemlerdeki Girit-Miken medeniyetlerinde kadın işlevsel görüntüyü bırakmaya başlamıştır. Sanatsal eserlerde daha dağınık saçlar, renkli kıyafetler, görselliğin ön plana çıktığı figürler kullanılmıştır. Yine bu dönemlerde, henüz estetik cerrahlar yeryüzünde yokken kadınlar bolero tarzı sıkı kıyafetlerle göğüsleri sıkıp ortada birleştirmeyi ve daha dolgun göğüslüymüş izlenimi vermeyi öğrendi, Çünkü artık yuvarlak diri göğüsler çekiciliğin bir öğesi olmaya başlamıştı.


Yunan Medeniyetinde ESTETİK MEME

Yunan medeniyetinin ilk çağlarında net veriler olmasa da sonraki devirlerdeki heykellerde kadınların olduğu gibi çıplak tasvir edilmeye başlandığını görüyoruz. Bu dönemdeki heykellerde uzun ince bedenler dik yuvarlak göğüsler dikkati çekmektedir. Heykeltraşlar aslında ideal olanı gösteriyordu, bunlar henüz evlenmemiş çocuk doğurmamış küçük kızlardı.


Erken Hristiyanlık ve Ortaçağda ESTETİK MEME

Rönesans öncesinde batıda ve islamiyet etkisindeki doğuda kadın namus ve iffetin sembolü olarak görüldü ve vücudun güzelliğini vurgulayan,bir adamı baştan çıkartabilecek herşey günah sayıldı. Emzirme batı toplumlarında değersiz bir işti, solgunluk iyi bir özellik sayılıyordu, bu nedenle anneler kansız, çocuklar emzirme önemsenmediği için raşitikti.

Dar, içi boş göğse sahip cılız vücutlu, çıkıntılı göbeği olan solgun kadınlar güzellik için ideal oldu. Güzel olmak tehlikeliydi çünkü insanları baştan çıkartıp kötü ruhlarla işbirliği yaptıklarına inanılıyordu.Fresklerde biraz erkeksi, sert korseler giymiş kadınlara rastlanır bu dönemde.