top of page

Dolgu ile yüz gençleştirme


Dolgu ile yüz gençleştirme nedir?


Yaşla birlikte veya aşırı kilo vermeye bağlı olarak yanak ve göz altı bölgesinde görülen değişiklikleri restore etmek için dolgu maddelerinin enjeksiyonu ile yüzün daha dinç ve dinamik hale getirilmesine dolgu ile yüz gençleştirme denir.

Genel olarak elmacık kemiklerinin çıkık olması, çene hattının belirgin olması ile ortaya çıkan üçgen yüz şekli ideal bir görünüm olarak kabul edilir. Her yüzde bu görünüm bulunmayabilir veya yaşla birlikte oluşan değişiklikler ile yanak bölgesindeki dokuların gülüş çizgilerine doğru birikmesi ile elmacık kemik bölgesinde volum azalması ve ağız çevresi çizgilerin derinleşmesi ortaya çıkabilir.

Dolgu ile yüz gençleştirmede nasıl bir yol izlenir?


Yanak ve elmacık kemiği bölgesindeki volum kayıpları, nazolabial çizgiler, göz yaşı oluğu deformitesi kişinin kendi vücudundan elde edilen yağ dokusu veya hyaluronik asit içeren dolgular ile restore edilebilir. Deformite azsa ameliyat gerektirmeyen hazır dolgular daha çok tercih edilir. Eğer volum kaybı fazla ise veya ileri yaşlarda ameliyatsız sonuç alınamayacak kişilerde yağ enjeksiyonu veya yüz germe ameliyatları önerilir.


Dolgu ile yüz gençleştirme nasıl uygulanır?


Kişinin şikayetlerine anatomik yapısına göre değişmekle birlikte göz altı, yanak, nazolabial bölge, çene hattı, marionette çizgileri uygun noktalara enjeksiyon ile aynı anda düzeltilmeye çalışılır. Bu şekilde orta ve alt yüzün homojen restorasyonu sağlanabilir.


Hazır dolguların çok çeşitli şekilleri bulunmaktadır , dolgu maddelerinde FDA onayı olan bir ürünü tercih etmek hasta güvenliği açısından önemlidir. Mutlaka doktorunuzdan tercih edilen ürün hakkında bilgi edininiz.


Dolgu ürünleri özel enjektör içinde bulunmaktadır, kişiye özel iğnelerle hijyenik koşullarda genel olarak derin dokular içine uygulama yapılır. Dolgu uygulamaları deneyimli ve yetkin kişiler tarafından uygulanmalıdır. İşlem yaklaşık olarak 20-30 dk sürer. Öncesinde uygulama bölgelerine lokal anestezi krem sürülebilir. İşlem sonrasında hassas olan göz çevresinde hafif morluklar oluşabilir veya çok az ödem gözlenebilir.


Dolgu ile yüz gençleştirme sonrası bakım nasıl olur?


Dolgu ile yüz gençleştirme sonrasında özel bir bakıma ihtiyaç yoktur ancak ödemi engellemek için hafif soğuk uygulama yapılabilir. Uygulama bölgelerine baskılı masajdan kaçınılır. Sıcak duş, sauna, hamam gibi aktiviteler uygulama sonrası yapılmamalıdır. Uygulamadan sonraki 2 hafta içinde yeniden değerlendirme yapılarak gerekirse touch-up uygulanır. İlk haftalarda hafif asimetriler veya yetersiz görünümler oluşabilir.


Dolgu ile yüz gençleştirmede ne kadar dolgu gerekir?


Yanak ve elmacık bölgesine yapılacak dolgu kişinin yüz bütünlüğünü bozmadan, rahatsız edici aşırı görünümlere kaçmadan doğal sınırlar içinde olmalıdır. Kişinin şikayetine , uygulama alanlarına ve anatomik yapıya göre kullanılacak dolgu miktarı değişecektir.


Dolgu ile yüz gençleştirme riskli midir?


Dolgu ile yüz gençleştirmede kullanılan ürünler FDA ve sağlık bakanlığı onaylı olmalıdır. Ancak sonuçta hepsi dışardan suni olarak üretilen ürünlerdir. Çok nadiren allerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Daha da nadiren ise körlüğe kadar gidebilen küçük damar tıkanıkları gözlenebilir.

Dolgu enjeksiyonlarının bu konuda yetkili ve deneyimli kişiler tarafından yapılması risklerin ortaya çıkma olasılığını azaltır. Sağlığınızı konunun uzmanı olan kişilere teslim edin.


Dolgu ile yüz gençleştirme fiyatları nasıldır?


Dolgu ile yüz gençleştirme ücretleri kullanılacak dolgu miktarına göre değişeceğinden öncelikle muayene olmanız gereklidir.


Sağlıkla kalın...


Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı


Dolgu ile yüz gençleştirme nedir? Dolgu ile yüz gençleştirme nasıl uygulanır?Dolgu ile yüz gençleştirmede ne kadar dolgu gerekir? Dolgu ile yüz gençleştirme riskli midir?Dolgu ile yüz gençleştirme fiyatları nasıldır?


234 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page