Yüz asimetrisi yaşla artar


Vücudumuzu hayali bir çizgiyle dikey olarak ortadan ikiye ayırdığımızı düşünürsek sağ ile sol arasında görsel farklar olduğunu görürüz. Bu farklılık dikkatli bakmadıkça görülemeyecek kadar az veya doğrudan göze çarpacak kadar belirgin olabilir.


Günümüzde geliştirilen üç boyutlu teknolojiler ile milimetrik yapısal farkları bile tespit etmek mümkün. Bu teknolojiler kullanılarak yapılan bir araştırmada 4 aylıktan 88 yaşa kadar 200 civarında kişi incelenmiş ve yüzdeki asimetriler tespit edilmeye çalışılmış. Ayrıca üst orta ve alt yüz bölgeleri de birbiri ile karşılaştırılmış.

Yaşla birlikte yüz bölgesinde asimetrilerin arttığı görülmüş. Bu artış 10 yılda 0.06 mm değişim olarak bulunmuş. Cinsiyetler arasında asimetri oranının pek değişmediği gözlenmiş. Yüz bölgeleri birbiri ile karşılaştırıldığında ise alt yüz bölgesinin orta yüze orta yüz bölgesinin de üst yüz bölgesine göre yaşla birlikte daha fazla asimetrik olduğu bulunmuş.

Eskiden de bu konuda verileri mevcuttu ancak üç boyutlu ölçümler konunun daha hassas ölçülmesini sağlayarak bizlere daha doğru veriler sağlamış oldu. Bu şekilde asimetrilerin farkında olmak estetik veya rekonstrüktif işlemlerde yüzü değerlendirirken daha dikkatli davranmamıza yardımcı olmaktadır.

Asimetrik yüz yaşlanmasının hastalar açısından önemi ise yapılan işlemlerin de iki yüz yarımında farklı etkiler doğurabileceğini daha rahat anlaşılmasına yapacağı katkıdır.

Op.Dr.Nurgül Altuntaş

Kocaeli/izmit

#yüzestetiği #yüzasimetri #yüzasimetrisi #yüzcerrahisi

7 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.