Yanık İzleri Nasıl Tedavi Edilir

En son güncellendiği tarih: 13 Eki 2019


Yanıklar deri ve deri altı bütünlüğünü bozan yaralanmalar olduğu için bazı bölgelerde daha fazla olmak üzere belirgin izler bırakabilmektedir. Genel olarak 2. dereceden daha derin yanıklar iz bırakarak iyileşir.


Yanık izleri için ne yapılır?

Erken iyileşme döneminde deri bütünlüğü sağlanmaya başladıktan sonra silikon materyaller izlerin kabarmasını engellemek için yanık bası giysileri ile birlikte kullanılabilir. Kollagen oluşumunu olumlu etkileyen kremler yine tedaviye eklenebilir. Yanık sonrası ilk 6 aylık dönemde yara iyileşmesi devam ettiği için iz için cerrahi müdahale düşünülmez.

Yanık izleri ne zaman ameliyat edilebilir?

Yanık izleri eğer parmak, el, kol gibi hareketli organların işlevinde bozukluğa yol açıyorsa, boyunda çekinti yaparak kafa hareketlerini bozuyorsa, göz kapağı, burun, dudak gibi özel yapılarda deformasyona yol açıyorsa kişinin bulgularına göre 6 aydan önce de cerrahi müdahale planlanbilir.

Yanık izleri için ne gibi ameliyatlar yapılabilir?

Yanık izleri için deri yaması, doku genişletici, yağ enjeksiyonları uygulanabilir. Tedavi seçimini belirleyen sorunun bulunduğu bölge, işlevsel soruna yol açıp açmaması gibi muayene bulgularına göre karar verilir.

Yanık izi tedavisinin başarı şansı nedir?

Yanık izlerinin tamamen yokedilmesi mümkün değildir. Alınabilecek sonuçla ilgili öncesinde net olarak konuşulmalı, hastalar mutlaka ayrıntılı bilgilendirilmelidir.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrah

#yanık #yanıkizi #yaralanma #yanıkskarıı #kocaeliplastikcerrah #kocaeliestetikcerrah

24 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.