top of page

Labiaplasti Nasıl Uygulanır?

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019

Labiaplasti Nedir? Labiaplasti nasıl uygulanır? Labiaplasti neden uygulanır? Labiaplasti ameliyatı nasıl yapılır? Labiaplasti ameliyatında kızlık zarı etkilenir mi? Labiaplasti ameliyatı sonrası iyileşme nasıl olur? Labiaplasti ameliyatının riskleri nelerdir?


Labiaplasti Nedir?

Labiaplasti doğuştan veya sonradan hormonal nedenlerle dış dudakların dışına taşacak kadar büyüyen iç genital dudakların (labia minora) küçültülmesi işlemidir. Küçültülen labia minora artık laba majora tarafından örtülecek şekilde toparlanır ve daha doğal bir genital bölge görüntüsü oluşur.

Labiaplasti nasıl uygulanır?


 

Labiaplasti neden uygulanır?

Labia minora denilen iç dudaklar normalde dış dudakların iç kısmında bulunur ayakta iken dışardan görülmezler. Büyük olduklarında dışardan farkedilen sarkan doku şeklinde kendini gösterirler. Bu şekilde temizliği zor olur ve sürekli genital bölge kokusuna yol açabilirler. Vajenin ön kısmını kapatarak cinsel ilişki sırasında zorluk oluşturabilirler. Aynı zamanda estetik açıdan hoş olmayan bir görünüme yol açarlar.

Labiaplasti ameliyatı nasıl yapılır?

Labiaplasti ameliyatı lokal anestezi altında veya sedoaneljezi ile uygulanabilir. Genel olarak üst pediküllü flep tekniği kullanılır , fazla deriler uzaklaştırılarak daha estetik bir görünüm sağlanmaya çalışılır. Dikiş hattı kıvrım noktasında bırakılarak dışardan farkedilemeyecek bölgeye saklanır. Kendiliğinden eriyebilen dikişler kullanılır.

Labiaplasti ameliyatı sonrası iyileşme nasıl olur?

Labiaplasti ameliyatı sonrasında genel olarak hastanede yatış gerekmez. İyileşme kişiye göre değişmekle birlikte 3-7 gün civarındadır. İlk günlerde dikkatli hareket etmek , bacakları açmadan oturmak daha konforlu bir iyileşme dönemi sağlar. Ameliyattan sonra 6 hafta cinsel ilişkide bulunmamak gerekir.

Labiaplasti sonrasında hijyen kontrolünü sağlamak çok önemlidir. Bu konuda doktorunuzun önerilerini dikkate alarak kontrollerdeki durumunuza göre tedavi planına uymanız önemlidir.

Labiaplasti ameliyatında kızlık zarı etkilenir mi?

Labiaplasti dış genital bölgedeki deri katlantıları ile ilgili bir cerrahidir. Kızlık zarı vajen girişinin iç kısmında bulunmaktadır. Anatomik olarak ayrı bölgeler olduğu için kızlık zarında etkilenme olmaz. Ameliyat cinsel deneyim yaşamamış kişilerde de rahatlıkla uygulanabilir.

Labiaplasti ameliyatının riskleri nelerdir?

Her ameliyatta olduğu gibi labiaplasti ameliyatında da nadiren kanama,enfeksiyon,yara açılması oluşabilir. Kronik mantar enfeksiyonu olan kişilerde enfeksiyon ve yara iyileşmesinde gecikme meydana gelebilir. Bu nedenle böyle bir durum tespit edildiğinde kadın doğum uzmanı kontrolünde tedavi sağlanır ameliyat daha sonra uygulanır. LAbiaplasti sonrası yetersiz eksizyoni asimetri meydana gelebilir. Bu tür durumlarda ikincil düzeltme ameliyatlarına gerek duyulabilir.

Labiaplasty fonksiyonel ve görsel nedenlerle uygulanan kişilerin öz güveninde toparlanma sağlanan, olumsuz beden algısını değiştiren bir ameliyattır.

288 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page