top of page

Gebelik sonrası Karın Germe zamanı

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019


Gebelik ve doğum bir kadın için inanılmaz bir süreç ve kişiyi mutlu eden fizyolojik bir hadise ancak gebelik sonrası pek çok kadın vücudunda oluşan değişiklerden rahatsız olabiliyor.Özellikle karın bölgesindeki sarkmış deri, deri çatlakları rahatsız edici olabiliyor.


 

Karın germe ameliyatı gebelikle birlikte gevşeyen kasrın kaslarının onarımını ve sarkan karın derisinin çıkarılmasını içeren bir ameliyattır. Karın germe doğum sırasında veya yeni doğum yapmış bireylerde uygulanmaz. Öncelikle emzirme döneminin bitmesi beklenir.

Emzirme bittikten 3 ay kadar sonra vücut tam anlamıyla kendini toparladığında ve ideal kiloya inildiğinde artık karın germe uygulanabilir.

Eğer emzirme bitmiş olmasına rağmen kilo verme süreci devam ediyorsa veya kilo problemi mevcutsa BMI 30 un altına inene kadar beklenmesi kişinin yararınadır. BMI yüksek hastalarda uygulanan karın germe ameliyatlarında komplikasyon riski artmaktadır.

Daha sonra yine bebek düşünen kişilerde karın germe diğer gebelikten sonraya ertelenebilir. Çünkü yeniden gebelik karın bölgesinde yeniden genişleme kaslarda zayıflama ve sarkmaya neden olabilir. Karın germe ameliyatı düşünüyorsanız doktorunuzla görüşüp ideal vakti belirleyebilirsiniz.13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page