top of page

Karın Estetiği

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019


Karın estetiği kimlere uygulanır? Karın Estetiği nasıl uygulanır? Karın Estetiği sonrası iyileşme dönemi nasıl olmalıdır? Karın Estetiğinin riskleri nelerdir?


 

Karın Estetiği kimlere uygulanır?

  • Karın bölgesinde gebelik sonrası sarkma

  • Karın bölgesinde kilo verme sonrası sarkma

  • Özellikle göbek altı bölgede yoğun çatlak

  • Genetik olarak karın kaslarında gevşeklik ve karında yağ birikimi

  • Diyete spora dirençli yağlanma

  • Karın bölgesinde form kaybı , olan hastalara karın estetiği uygulanabilir.

Karın Estetiği bir zayıflama ameliyatı değildir, boya göre kilonun değerlendirildiği BMI yüksek olan obez hastalara karın germe önerilmez. Öncelikle diyet ve spor ile kilo verme sağlanır sonrasında sarkan bölgeler veya dirençli bölgeler karın germe ve/veya liposuction ile cerrahi olarak daha iyi duruma getirilebilir. Karın estetiği sezaryen ,major batın cerrahisi gibi ameliyatlarla genelde birlikte uygulanmaz. Ancak orta hattaki fıtık onarımları ile kombine edilebilir. Hatta bazen ameliyat sırasında karın bölgesinde bulgu vermeyen fıtıklara rastlanırsa aynı anda onarımı yapılabilir. Karın Estetiği doğumlardan ortalama bir yıl sonra yapılabilir. Vücudun tam olarak toparlanması beklenir.

Karın Estetiği nasıl uygulanır?

Karın Estetiğinde liposuction,mini karın germe, karın germe uygulanabilecek yöntemlerdir. Liposuction çatlak ya da sarkması olmayan göbek çevresinde diyet ve spora rağmen dirençli yağ birikimi olan hastalarda tercih edilebilir. Mini karın germe sadece göbek ile kasık bölgesi arasında az miktarda sarkması olan hastalarda tercih edilebilir. Göbek yeri değiştirilmez ama gerginliğe bağlı olarak göbek deliği bir miktar aşağı doğru çekilebilir. KArın germe daha uzun bir kesi ile tüm karnın gerilerek göbek ve kasık arasındaki dokuların tamamen çıkarıldı kas onarımlarının yapıldığı bir işlemdir. Karın germelere karnın yan bölgelerine liposuction yapılması da eklenerek bel oyuntusunun daha iyi oluşması sağlanabilir. Karın germede göbek deliği yeri yeni oluşturulan karına göre yeniden konumlandırılır.

Karın Estetiği Sonrası iyileşme nasıl olmalıdır?

Karın Estetiği sonrasında genel olarak 7-10 gün içinde iyileşme sağlanır. Hastanede 1 ya da 2 gün yatış gerekebilir.İlk günlerde karnın gergin olması nedeniyle eğilerek yürümek gerekir zamanla daha dik konuma geçilebilir. Ameliyat sonrası ilk ay spor önerilmez , 6-8 haftadan sonra hafif hareketlerle başlanarak normal spor yaşamına dönülebilir.

Karın Estetiği Ameliyatlarının riskleri nelerdir?

Karın Estetiği ameliyatlarında kanama,enfeksiyon, yara açılması, geç iyileşme, karında seriz sıvı birikimi (seroma), liposuction alanlarında düzensizlik , anormal yara iyileşmesi, hareketsizliğe bağlı pıhtı atma sorunları oluşabilir. Ancak günümüze bu sorunların oluşmaması için ameliyat öncesinde ve sırasında pekçok önlem alınmaktadır. Örneğin kanama kontrolleri sıkı yapılmakta, düzenli kan parametleri izlenmekte, varis çorabı kullanılmakta, pıhtı riskine karşı kişilere birkaç gün kan sulandırıcı verilmektedir.

https://www.nurgulaltuntas.com/estetik-cerrahi-ameliyatlar

44 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page