top of page

Jinekomasti nedenleri nelerdir?

Jinekomasti nedir? Jinekomasti nedenleri nelerdir? Jinekomasti nasıl tedavi edilir? 

Jinekomasti nedir?


Jinekomasti erkeklerde meme dokusunun kadınlardaki gibi büyümesidir. Birçok kişide büyüme çağında normal olabilin bu durum zamanla kalıcı hale gelirse kişide fiziksel ve ruhsal sorunlara yol açabilir.


Jinekomasti nedenleri nelerdir?


Jinekomasti nedenleri bazı karaciğer veya böbrek hastalıkları olabilir veya kullanılan bazı ilaçlar, hormon bozuklukları meme dokusunda artışa yol açabilir. Ancak kişilerin çok azında organik bir nedene rastlanır. Günümüzde Fast-food tarzı beslenme, hareketsizlik, spora daha az zaman ayrılması şeklinde yaygınlaşan hayat tarzı jinekomasti oluşumunun giderek artmasına sebep olmuştur. Vücutta biriken yağların bir kısmı da meme dokusunda birikmektedir. Kişi spor yapıp zayıflasa bile bazen meme dokusundaki yağlar dirençli hale gelir ve zayıflamaya cevap vermez.Bu durumda jinekomasti ortaya çıkar.


Jinekomasti düzeltilmesi nasıl uygulanır?


Jinekomasti düzeltilmesi yağların uzaklaştırılması ve / veya fibröz meme dokusunun alınması şeklinde olabilir. Muayenede ve tetkiklerde meme dokusunun vasfı belirlenir ve kullanılacak tedavi yöntemine karar verilir. Yağ birikiminin yol açtığı jinekomasti olgularında liposuction gibi yöntemler yeterli olurken meme ucu altında fibröz gland birikimi olan olgularda liposuction eksizyon ile birlikte kullanılır. Eğer grade 3 olarak sınıflanan aşırı deri fazlası ile birlikte jinekomasti varsa deri de çıkartılarak eksizyonel yöntemler uygulanır.


Jinekomasti ücretleri nasıldır ?


Jinekomasti ücretleri hakkında bilgi almak için öncelikle doktorunuza başvurarak muayene olmanız önerilir.
57 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page