Horlama ve Burun Estetiği

En son güncellendiği tarih: 13 Eki 2019


Horlama uyku sırasında kişinin sosyal çevresini etkileyen önemli bir rahatsızlıktır ayrıca uyku kalitesini bozarak kişinin gün içinde yorgunluk hissetmesine yol açar. Kalitesiz uykusu nedeniyle tam dinlenemeyen kişi gün için dikkat dağınıklığı, halsizlik hissedebilir zamanlar başta akciğer olmak olmak üzere organların fonksiyonlarında bozukluk başlayabilir. Horlama ve sağlıklı nefes alamama uyku apnesi gibi sorunlara yol açabilir.


Horlama yumuşak damak,küçük dil ve burun ile ilgili olabilir. Genel olarak yumuşak damak ve küçük dil bölgesindeki bazı genetik sorunlar horlamaya yol açar ancak burun eğriliği veya burun etlerindeki büyümeye bağlı burun tıkanıklıkları bu sorunu artırır. Ayrıca aşırı kilo,alkol tüketimi yine horlamayı arttıran sebepler arasındadır.

Horlama tedavisi farklı nedenlerle ortaya çıkabildiği için multidipliner yaklaşım gerekir örneğin kilo problemi için diyetisyen desteği, alkol tüketimi ile mücadele için psikiyatri desteği gerekebilir. Burun ameliyatları plastik cerrahlar tarafından uygulanabilir, yumuşak damak ve küçük dil için KBB uzmanının ameliyat etmesi gerekebilir.

Burun ameliyatlarında burundaki kıkırdak ve kemik eğrilikleri giderilerek, nazal val restorasyonu sağlanarak , konka adını verdiğimiz burun etleri küçültülerek nefes yolu açılır ve buruna bağlı horlama giderilmiş olur. Eğer diğer nedenler söz konusu ise horlama tamamen geçmeyecektir. Bu nedenle horlama şikayeti olan burun ameliyatı adayları iyi sorgulanmalı horlamanın diğer nedenleri ve uyku apnesi hakkında bilgilendirilmelidir.

Burun ameliyatı sonrası hava yolu tıkanıklıkları giderilen pek çok hasta genetik olarak yumuşak damak problemi yoksa daha iyi nefes aldıklarını,daha kaliteli uyuduklarını ve horlamanın azaldığını belirtmektedir.

https://www.nurgulaltuntas.com/burun-estetigi

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

#burunestetiğidoktoru #burunameliyatı #horlama #buruntıkanıklıgı #eniyiburundoktoru #rinoplasti

29 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.