top of page

Estetik Ameliyatlar ve Sosyal Medya

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019


Günümüzde özellikle akıllı telefonların kullanımı ile internet ve sosyal medya yaşamımızın vazgeçilmezi haline geldi. Hayatın her alanı ile ilgili karar almadan önce küçük bir internet araştırması yapmayan kalmadı denebilir. Bu yönelimi her sektörden insan daha fazla kişiye daha hızlı ulaşmak için kullanmakta. Ancak pek çok sektörde olduğu gibi sağlık alanında da abartı paylaşımlara, yanlış yönlendirici reklamlara rastlamak mümkün.


 

Sosyal medya hesaplarında gerçekçi, bilgilendirici, günlük iş akışı ile ilgili paylaşımlar yapılabilir. Kişiler başvuracakları doktorla ilgili sosyal medya hesaplarını inceleyerek ön bilgi edinebilir hatta günümüzde neredeyse herkes doktorunu internetten araştırıyor. Bu nedenle sosyal medya hesaplarında abartılı, mahremiyete özen gösterilmeyen,yanıltıcı paylaşımlar yapmak uygun olmamaktadır. Doktorun sıklıkla yaptığı ameliyatlar, yeni gelişmeler, güncel yöntemler hakkında bilgi verilmesi yeterlidir aslında.

Doktorların internet yayınları ie ilgili çeşitli düzenlemeler bulunsa da maalesef özellikle estetik alanında hizmet verdiğini beyan eden güzellik merkezleri, kuaför, ayak bakım merkezi gibi işletmelerin kontrolsüz, yanıltıcı,özendirici yayınları insanlarda kafa karışıklığı yaratmaktadır.

Bazı tedaviler mucize gibi sunulmakta kişilerin baklentileri algı yönetimi ile artırılmakta bu da tedavi sonrası hayal kırıklığı oranını yükseltmektedir.

Elbette doktorunuzu sosyal medyadan araştırabilirsiniz ancak oaradaki payalaşımlar tek başına bir tercih sebebi olmamalıdır. Mutlaka muayene olunuz, yapılacak tedavinin risklerini, sonuçlarını ayrıntılı öğreniniz. Ameliyatlarınızda her konuda güvenebileceğiniz, kolay iletişim kurabildiğiniz, mesleki bilgi ve deneyiminden emin olduğunuz doktorları tercih ediniz. Özellikle ameliyat dışı estetik işlemlerde ise mutlaka Plastik Cerrahi ve Dermatoloji hekimlerini tercih ediniz.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

13 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

댓글


bottom of page