top of page

Labioplasti Ameliyatları


Labioplasti ameliyatı nedir?

Labioplasti genital iç dudak olarak adlandırılan labium minora yapılarının normalden büyük, sarkık, koyu renkli katlanmış veya kıvrılmış olması durumunda uygulanan cerrahi operasyondur. Genital iç dudakların boyutu küçültülerek daha estetik bir görünüme kavuşması sağlanabilir. Aynı zamanda hijyen açısından ve cinsel birleşme sırasında yaşanabilecek rahatsızlıklar giderilmiş olur.


 

Labioplasti sadece iç dudak estetiği ameliyatı mıdır?

Genital bölge anatomisinde iç dudaklar labia minora ,onların dışında kalan ve tüylü olan bölüm labia majora olarak adlandırılır. Dış dudaklarda kıyafetlerden belli olabilecek kadar büyüklük veya atrofik görünüm olabilir. Bu durumlarda da çeşitli cerrahi onarımlar veya yağ enjeksiyonları uygulanabilir. Ancak dış dudaklarda sorun olması daha nadirdir bu nedenle labioplasti denildiğinde daha çok iç dudak estetiği kastedilmektedir, eğer dış dudaklarda da sorun varsa eş zamanlı olarak onlara da müdahalede bulunulmaktadır.

Labioplasti sonrası ideal görünüm nedir?

Yapılan çalışmalar genital bölgede anatomik olarak tam bir standart olmadığını göstermiştir.Ancak genel olarak ayakta dururken iç dudakların dış dudaklar tarafından örtülecek şekilde içte yerleşmesi ve boyutunun küçük olması normal olarak kabul edilmektedir.

Labioplasti, genital iç dudak estetiği, hangi durumlarda uygulanır?

  • Genital dış dudakların dışına sarkan büyük, geniş, kalın veya kıvrıntılı iç dudak yapısı bulunması

  • Genital iç dudaklarda asimetri olması

  • Genital iç dudakların sarkan bölümünün koyu renkli ve fazla katlanmış kıvrıntılı olması

Labioplasti adaylarının şikayetleri nelerdir?

Genital iç dudakların yapısındaki bozukluklar fiziksel, ruhsal ve sosyal açıdan kişiyi oldukça rahatsız edebilir. Geniş ve iri genital iç dudaklar cinsel açıdan özgüven eksikliğine, cinsel ilişki sırasında utanma ve konsantre olamamaya,rahat partner ilişkisi kuramamaya hatta evlenme korkusuna, kendini cinsel açıdan beğenmemeye yol açabilir hatta kendini kadın olarak görememeye kadar gidebilir.

Genital iç dudaklardaki sorunlar ayrıca dar kıyafetlerde genital bölgede şişkinlik olması, erkeksi görünüm kişiyi rahatsız edebilir. Dar giysilerde bölgede oluşan sürtünmeler ve acıma günlük hayatı etkileyebilir. Kıvrıntılı bölgeler arasında yerleşen mantarlar enfeksiyona, genital bölgede kokuya yol açabilir. Cinsel ilişki sırasında gerilme ve acı duymaya neden olabilir. İdrar yaparken idrarın farklı yönlere gitmesi bacaklarını ıslatma söz konusu olabilir.

Labioplasti sonrası "barbie vajina" görünümü nedir?

Labioplasti sonrasında iç dudakların çok küçük bırakıldığı görüntü ABD de barbie vajina olarak adlandırılır. Hibrid vajina görünümünde ise iç dudaklar biraz daha büyük bırakılabilir.İç dudakların tamamen alınması fonksiyonel açıdan sorunlar oluşturabilir. Bu nedenle bir miktar iç dudak dokusu bırakılmalıdır. Labioplasti de kullanılacak teknik hastanın anatomik yapısına beklentisine göre değişebilmektedir ancak nihai amaç dış dudaklar tarafından örtülmüş ve dışardan belli olmayan iç dudak yapısı oluşturmaktır.

https://www.nurgulaltuntas.com/genital-estetik

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page