Ameliyat Öncesi Çizimler


Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahide çizim ve planlama çok önemlidir. Diğer cerrahi branşlarda örneğin acil appendektomi yapılacak bir hastada çoğunlukla çizim yapılmaz. Ancak Plastik cerrahide durum farklıdır ve ameliyat öncesi çizim ve planlama olmazsa olmazdır.


Çizimler ameliyat sırasında cerraha yol gösterir,ameliyat bu çizimler üzerinden yapılır. Ameliyat sonrası oluşacak skar, simetri ayarlamaları çizimle yapılır. Ameliyat öncesinde oluşabilecek sonuçla ilgili fikir sahibi olunmuş olur.

Çizimler geneldeameliyat günü ameliyat öncesinde ayakta durur pozisyonda yapılır. Çizim zamanı bazı kişiler için eğlenceli olurken bazen tedirgin edici olabilir. Aslında çizim zamanı cerrah için hastayı rahatlatmak adına bir fırsattır. Bu sıradaki rahatlatıcı konuşmalar kişinin anesteziye daha rahat gitmesini sağlayabilir.

Her cerrahın kendi tekniğine göre çizimleri farklılık gösterebilir, önemli gördüğü noktalara özel işaretler koyabilir, simetriyi sağlamak için bazı belirteçler çizebilir. Bu çizimler ve planlama hata payını en aza indirmek için yapılır.

Ancak doku ile çalışıldığı unutulmamalıdır, dokunun cevabı iyileşme dönemindeki değişiklikleri her zaman çizimde planladığımız gibi olmayabilir. Estetik ameliyatlara karar verirken sürekli değişen dokularla çalışıldığı , travmaya cevabın farklı olabileceği unutulmamalıdır.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi

#kocaeligenitalestetik #kocaeliplastikcerrah #kocaeliestetikcerrah #plastikcerrahkocaeli

30 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.