top of page

Ameliyat Öncesi Çizimler


Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahide çizim ve planlama çok önemlidir. Diğer cerrahi branşlarda örneğin acil appendektomi yapılacak bir hastada çoğunlukla çizim yapılmaz. Ancak Plastik cerrahide durum farklıdır ve ameliyat öncesi çizim ve planlama olmazsa olmazdır.


 

Çizimler ameliyat sırasında cerraha yol gösterir,ameliyat bu çizimler üzerinden yapılır. Ameliyat sonrası oluşacak skar, simetri ayarlamaları çizimle yapılır. Ameliyat öncesinde oluşabilecek sonuçla ilgili fikir sahibi olunmuş olur.

Çizimler geneldeameliyat günü ameliyat öncesinde ayakta durur pozisyonda yapılır. Çizim zamanı bazı kişiler için eğlenceli olurken bazen tedirgin edici olabilir. Aslında çizim zamanı cerrah için hastayı rahatlatmak adına bir fırsattır. Bu sıradaki rahatlatıcı konuşmalar kişinin anesteziye daha rahat gitmesini sağlayabilir.

Her cerrahın kendi tekniğine göre çizimleri farklılık gösterebilir, önemli gördüğü noktalara özel işaretler koyabilir, simetriyi sağlamak için bazı belirteçler çizebilir. Bu çizimler ve planlama hata payını en aza indirmek için yapılır.

Ancak doku ile çalışıldığı unutulmamalıdır, dokunun cevabı iyileşme dönemindeki değişiklikleri her zaman çizimde planladığımız gibi olmayabilir. Estetik ameliyatlara karar verirken sürekli değişen dokularla çalışıldığı , travmaya cevabın farklı olabileceği unutulmamalıdır.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi

82 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page