Çocuklarda kulak estetiği


Kulaklarda en sık görülen şekil bozukluğu kepçe kulak deformitesidir. Ailesel geçişler olmakla birlikte tam olarak nedeni bilinmemektedir. Çocuklarda özellikle okul çağında bu deformite olumsuz psikososyal etkilenmeye neden olabilir.


Kulak gelişiminin tamamlandığı 6 yaştan itibaren her yaşta kepçe kulak onarımı uygulanabilir. Çocuklarda genel anestezi altında uygulanması gerekir. Ameliyat erişkinlerde olduğu gibi kıvrımların yeniden oluşturulması ve saçlı deri ile kafa derisi arasındaki açının azaltılması şeklinde uygulanır.

İlk hafta pansumanla takip yapılır bu süre içinde eğer okul devam ediyorsa çocuğun evde istirahat etmesi önerilir. Sonrasında ortalama 2 hafta saç bandı gibi kulakları destekleyen bir bandana takılır.

İyileşme ortalama 2 hafta sürer tam olarak şekillenme 3 ayı bulur. Bu süre içinde çocukla sağlıklı iletişim kurulmalı, ameliyatın önemi anlatılmalı, bakım önerilerine uyumu sağlanmalıdır.

Kepçe kulak ameliyatlarında başarı oranı %95-98 civarındadır. Kulak asimetrisi, kıvrım düzensizliği, kulakta hassasiyet, yeniden açılma ortaya çıkabilecek sorunlardır.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı

Kocaeli

#kepçekulakonarımı #kepçekulak #kulakestetiği #kulakameliyatı

22 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.