top of page

Estetik Cerrahi Uygulamaları

Güncelleme tarihi: 23 Şub 2020


Muayenehanenizde vermiş olduğunuz hizmetlerden bahseder misiniz?

Plastik Cerrahide şuan en fazla talep olan burun estetiği ve meme estetiği yapıyoruz, tabi bunun dışında da genital estetik, karın germe, vücut şekillendirme, göz kapağı estetiği, kulak estetiği gibi ameliyatlar uyguluyoruz. Giderek yaygınlaşan dolgu ve mezoterapi gibi ameliyatsız estetik işlemleri de yapıyoruz. Artık algılar değişti, eskiden estetiğe lüks olarak bakılıyordu ama şimdi daha normal karşılanıyor ve toplumun her kesiminden insanlar estetik cerrahiye ihtiyaç duyuyor.


 

Bayan cerrah olduğum için,meme estetiği veya genital estetik cerrahiye ihtiyaç duyan kişiler tarafından daha çok tercih edildiğimi söyleyebilirim. Burun estetiği de benim sık yaptığım özellikle sevdiğim bir ameliyattır.

Cerrahisiz estetik işlemlerinde bahseder misiniz?

En sık uyguladığımız işlem toksin uygulamalarıdır ve kırışıklıkları tedavi eden bir yöntemdir. Kasların içerisine uygun dozlarda ilaç verilerek, kasın fonksiyonunu geçici olarak durdurulmuş olur. Kasın fonksiyonu durdurulduğunda, onun ortaya çıkardığı kırışıklıklar da yok olmuş veya azalmış olur. dezavantajı tabi geçici olması ama diğer bir yönden de avantaj çünkü beğenmediğiniz bir durum ortaya çıkarsa ortalama 6 ay kadar sonra etkisi bitmiş oluyor. kişiye göre değişmekle birikte etki süresi 4-6 ay kadardır. Diğer sık uyguladığımız işlem ise dolgudur. Dolgu işleminde toplum tarafından yüzün şişeceğine dair yanlış bir algı var. Dolgu aslında küçük dokunuşlarla küçük miktarlarda verdiğimiz maddelerdir. Bunlar içerisinde hyaluronik asit var, hyaluronik asit zaten bizim vücudumuzda olan bir maddedir, bu madde zamanla vücudumuzda azaldığı için yüzümüzde bir çökme veya sarkma oluşuyor ve bunu restore etmek için dolguları kullanıyoruz. En sık kullandığımız yanak, gözaltı ve dudak dolgularıdır. Dolgu hem yüze volüm verirken, hem de yanak çevresini toparladığı için daha bir fresh ve genç bir görüntü meydana getiriyor. Özellikle gözaltındaki çökmeleri etkileyeci bir şekilde düzeltebiliyor.

YÜZDE BİR SARKMA MEVCUTSA BUNUN EN ETKİN TEDAVİSİ YÜZ GERMEDİR.”

Ama tabi bu tedaviler genç yaşta yapıldığında etkisi çok daha güzel oluyor. Bir insanın artık yüz germeye ihtiyacı varsa veya yüz germeye ihtiyacı olan bir yaşa geldiyse dolgular onu genç yaşlardaki kadar çok iyi göstermeyebilir. Bu durumda hastanın yaşına ve yüz şekline göre tedaviyi şekillendirmek lazım. Tabi ki yüzdeki sarkmaları toparlamaya çalışan ameliyatsız tedaviler de vardır, elbette etkili tedavilerdir ancak hiçbir zaman yüz germenin yerini alamaz, yüzde belirgin bir sarkma mevcutsa bunun en etkin tedavisi yüz germedir. Aslında biz ne yapıyoruz; ameliyatsız yöntemlerle bunu taklit etmeye çalışıyoruz. Bu işlemlerde de yüze bazı enerjiler veriyoruz.

“TEK BAŞINA BİR TEDAVİ, SİHİRLİ BİR DEĞNEK DEĞİLDİR.”

Peki ameliyatsız estetik işlemlerin etki süresi nedir?

Botoksun dediğim gibi kişiye göre değişen 4-6 ay gibi bir etki süresi vardır. Dolgular ise yerine göre değişir, gözaltı ve yanakta 2 yıl kadar durabilir ama dudak gibi hareketli bölgelerde bir veya en fazla 1 buçuk yıl kadar kalabilir. Ameliyatsız germe yöntemlerinde ise yine 1 ile 1 buçuk yıl etki süresi vardır. Bunların hepsinin uzun soluklu tedaviler olduğu bilinmesi gerekiyor, hiçbir ameliyatsız yöntem tek başına yüzü tamamen düzeltmeyecektir. hepsinin farklı alanlara farklı derinlilteki dokulara etki ettiği unutulmamalıdır.

Kişinin ihtiyacına göre ameliyatsız yöntemler kombine olarak uygulanarak daha iyi bir sonuç alınması hedeflenir. Aslında yüze toplu olarak bakmak gerekir, botoks ve dolguyla başlayıp eğer ameliyatsız yüz germe tedavisi yapacaksak onu yapıp, en sonunda da cildi daha güzel gösteren ve daha parlaklığı arttıran mezoterapiyi uygulayarak etkin sonuçlar elde edileblir. O yüzden tek başına bir tedavi sihirli bir değnek değildir.

Örneğin; ses enerjisi, radyo frekans veya lazer gibi; bütün bu değişik enerjilerle cilt altındaki dokulara etki ederek, bir sıkılaşma ve toparlanma meydana getirmeyi amaçlıyoruz. Belirgin sarkması olan kişilerde ise bu tedaviler ile yeterli etki alınamayabilir ve yüz germe gerekebilir.

KaydetKaydetKaydet

17 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page