top of page

"Merdiven Altı" Estetik

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019


Merdiven Altı estetik; estetik işlemler konusunda yetkisi ve yeterli bilgisi olmayan kişiler tarafından yapılan uygulamalar için kullanılıyor. Giderek artan güzellik ve estetik ile ilgili talepleri karşılayacak kadar hekimin olmaması veya bu konuda bilgili uzmanların kişilere pahalı gelmesi insanları "merdiven altı" estetik işlemlere itebiliyor.


 

Ülkemizde son yıllarda resmi ünvanına çeşitli ekler takarak kendini estetik cerrah olarak tanıtan kişilerin sayısında artış sözkonusuydu. Bu durumdan habersiz olan halkımızı bu ünvanlar ya da kişilerin sosyal medya üzerinden yaptığı tanıtımlar yanıltarak "merdiven altı" estetiğe yönlendirebiliyor.

Öncelikle Estetik ameliyatlar ve ameliyatsız estetik işlemler Plastik,Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanları tarafından uygulanır, Dermatoloji Uzmanları yine ameliyatsız estetik işlemleri uygulama yetkisi olan hekimlerdir. 2008 e kadar Sağlık Bakanlığı'nın açtığı kurslara katılan bazı pratisyen hekimlere sertifika verilerek bazı ameliyatsız estetik işlemleri yapma hakkı tanınmıştır. Bu grup hekimler kendilerini "medikal estetik hekimi" olarak tanıtmaktadır. Son yıllarda "fasyal plastik cerrah", "yüz estetik hekimi", "kosmetik jinekolog" gibi resmi karşılığı olmayan ünvanlarla halkın algısı yönlendirilmeye çalışılmaktadır.

Tüm estetik müdahaleler ameliyat ya da ameliyatsız işlemler tıbbi işlemdir; uygun koşullarda, yetkili ve bilgili kişiler tarafından yapılmalıdır. Estetik işlemler en iyi ellerde yapılsa bile zaten bir miktar risk içerir, "merdiven altı" uygulamalar ile bu risk çok artmaktadır.

Estetik müdahaleye karar verdiğinizde öncelikle işlemi yapacak kişinin bu konuda yetkili bir hekim olduğuna emin olun, Türk Plastik Cerrahi sitesinden hekiminizin Plastik Cerrah olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Dermatolog hekimizin uzmanlık belgesini kontrol edebilirsiniz. Medikal Estetik hekim olduğunu belirten hekimler için sertifikasını görünüz, 2008 den sonraki sertifikaların geçersiz olduğunu unutmayınız.

Hekiminizin çalışma ruhsatını kontrol edebilirsiniz. Hekimler ülkemizde devlet hastanesi veya özel hastane bünyesinde çalışıyor olabilir, ya da kendi özel muayenehanesinde serbest hekim olarak bulunabilir ve ameliyatlarını özel hastanelerde gerçekleştirebilir. Bunun dışındaki çalışmaların yasal olmayacağını bilin. Mutlaka doktorunuzla birebir görüşün.

Eğer estetik müdahale yaptırmayı planladığınız yerde usulsüzlük, yetki belgesinin olmaması gibi durumlar farkederseniz sağlık müdürlüklerine bildirebilirsiniz.

"Merdiven Altı" estetik en çok dolgu , botoks gibi ameliyatsız estetik işlemlerde ve saç ekiminde görülmektedir. Bu tür uygulamalardan sonra ortaya çıkan olumsuz sonuçlar için kişiler plastik cerrah ya da dermatoloji hekimlerine başvurmakta ve bazı sorunların düzeltilmesi oldukça zor olmaktadır. "merdiven altı" estetik işlemler genel olarak daha ucuz fiyatlarla yapılmaktadır. Estetik işleme karar vermeden önce tek etken ücret olmamalı öncelikle sağlığınızı emanet ettiğiniz kişinin yetkili ve bilgili olmasına dikkat etmelisiniz.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

57 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page