top of page

Karın Germenin Yararları

Güncelleme tarihi: 15 Eki 2019


Karın Germe ameliyatında doğumlara bağlı sarkmış deri uzaklaştırılıyor ve doğumlarda gevşemiş olan karın kasları onarılıyor. Karın Germe daha çok estetik amaçlı bir ameliyat olarak görülmektedir. Ancak yapılan son çalışmalarda karın germe ameliyatının bel ağrısını ve idrar kaçırma şikayetlerini azalttığını göstermiş.


Avustralya’da 214 kadın üzerinde yapılan çalışmada bir yıldan fazla hastalar takip edilerek sırt ağrısı ve idrar kaçırma şikayetleri not edilmiş. Özellikle iyileşme dönemini takiben 6 haftadan sonra hastalarda ameliyat öncesine göre bel ağrılarında belirgin azalma görülmüş. Ayrıca idrar kaçırma ile ilgili şikayetlerin belirgin derecede azaldığı tespit edilmiş.

Karın Germe ameliyatı uygulanan ve öncesinde bel ağrısı veya idrar kaçırma sorunları olan kişilerin yarısında bu şikayetlerin azaldığı , ancak anlamlı değişimin 6 haftadan sonra ortaya çıktığı gösterilmiştir.

Karın germe kilo değişimlerine bağlı sarkmaların daha çoğunlukla ise gebelik sonrası karın sarkma ve gevşekliğinin düzeltilmesinde tercih edilen bir ameliyattır. Karın bölgesindeki sarkmış fazla deri alınır ve özellikle doğumlarda birbirinden ayrılarak gevşemiş kasların onarımı sağlanır. Bu sırada sırt ve bel bölgesine binen yük azaltılmış olur, kişinin karın bölgesine bası yapan doku ağırlığından kurtulunmuş olur.

Karın germe sonrası bel ağrısı ve idrar kaçırma şikayetlerinde azalma karın germenin sadece estetik açıdan değil işlevsel açıdan da yararlı bir ameliyat olduğunu desteklemektedir.

24 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page