Genital iç dudaklarda asimetri


Kadınlarda Genital bölge anatomisi estetik açıdan pubis, klitoris, labia majora (dış dudak) , labia minora (iç dudak), vajinadan oluşur. Yapılan çalışmalarda genital bölge anatomisinin çok farklı şekillerde olabileceği net bir standartının olmadığı gösterilmiş.Ancak iç çamaşırından belli olacak kadar büyük labia major, labia minorlerin büyük sarkık, asimetrik oluşu, klitorisin rahatsızlık verecek kadar büyük olması, pubik bölgede yağlanma veya aşırı kilo verme ya da yaşlanma ile genital dokularda meydana gelen sarkma kişiler için sorun yaratabilmektedir. Özellikle iç dudakların dış dudakların dışına sarkacak kadar büyük olması en sık görülen sorundur.


Labia minoranın (iç dudak) dış dudaklardan dışarı taşacak kadar büyük olduğu olgularda genel olarak labia minora asimetrisi de mevcuttur. İç dudaklardaki bu asimetri bir tarafta iç dudağın daha uzun ya da sarkık olması , iç ve dış dudak arasındaki olukta asimetrik doku birikmesi şeklinde ortaya çıkabilir.

Labioplasti ameliyatlarında kalan dokuların boyutu mümkün oldukça eşitlenmeye çalışılarak bu asimetrinin giderilmesi amaçlanır.


Labioplasti ameliyatları lokal anestezi altında veya sedoaneljezi ile uygulanabilir. Ameliyat sırasında planlama yaparken iki tarafta kalacak dokular eşitlenmeye çalışılır. Labium dokusu oldukça gevşek bir doku olduğu için iyileşme sonrasında milimetrik asimetriler olması normaldir fakat bunlar gözle ilk bakışta ayıredilebilecek şekilde değildir.

Genital bölge görüntüsü ile sorun yaşayan kişilerin en çok zorlandıkları konu kendi görsellerinin gerçekten sorunlu olup olmadığından emin olamamalarıdır. Bu nedenle bu şekilde şikayeti olan kişilerin Estetik ve Plastik Cerrahi uzmanlarına başvurması önerilir.

Op.Dr.Nurgül ALTUNTAŞ

Kocaeli Estetik ve Plastik cerrahi

#genitalestetik #kocaeli #kocaeligenitalestetik #genitalanatomi #içdudakasimetrisi #içdudakbüyümesi #labiaminor #labiamajor #genitalestetik

149 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

WHATSAPP

+90 505 799 29 98

TELEFON

+90 262 331 61 61

  • Instagram - Beyaz Çember
  • Facebook - Beyaz Çember
  • YouTube - Beyaz Çember

ADRES

İzmit Körfez Mah. Ankara Karayolu Cad. No:125

(Akbank E 5 şubesi üstü)

HASTANELER

Özel Kocaeli Acıbadem 

Gebze John Hopkins ASM

Özel Cihan Hastanesi

Bu site  Op.Dr.Nurgül Altuntaş tarafından bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Burada verilen bilgiler doktor muayenesi yerini tutmaz, reçete veya tedavi amaçlı kullanılamaz.

Tedavi önerileri kişiye göre değişeceği için size uygun tedaviyi öğrenmek için doktorunuza başvurmanız önerilir.

Tasarım by @opdrnurgulaltuntas  Her hakkı saklıdır.